599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 26. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Testování antény během CQ-WW-DX-CW contestu 2010

Vydáno dne 10. 12. 2010 (9061 přečtení)

52m UP

část 2. : Závod

Jak jsem již napsal v minulém článku, chtěl jsem si letos vyzkoušet, jak se bude chovat anténa invertované V na pásmo 80m, která bude umístěna ve výšce poněkud vhodnější pro DX provoz, než ji mám instalovanou doma. Pro vyzkoušení jsem si vybral letošní CW termín CQ-WW-DX contestu.

Josef OK1FMJ mne upozornil na chybu v seznamu udělaných DXCC zemí, viz poznámka na konci.



Jelikož předpověď počasí slibovala již od pátku a na celý víkend sněžení, rozhodl jsem se již ve čtvrtek dopravit na místo karavan, který jsem použil jako závodní ham-shack. Ačkoliv doma v nížině byl sníh pouze v náznacích, o 40 km dál a cca 200m výš v Orlických horách již přece jenom nějaký ležel.

     
vyrážím z domova
karavan v sobotu večer
neděle ráno
Vyrážím z domova V sobotu ráno Odjezd v neděli ráno
     

Když jsem přijel na místo, naskytl se mi docela smutný pohled. Nerovnoměrným zatížením antén námrazou se zlomila hliníková trubka, na které byly středy obou antén připevněny. Naštěstí se nezlomila úplně (měkký hliník se spíže ohne, než praskne), takže vše zůstalo na stožáru. Nedalo se nic dělat, musel jsem antény nějak provizorně opravit. Do začátku závodu zbývalo méně než 36 hodin, takže na shánění nové trubky nebyl čas. Zlomenou trubku jsem tedy hodil ze stožáru (oštěpař Železný by zbledl závistí) a středy antén jsem připevnil na bok stožáru. Bohužel byly pak asi o 8 metrů níže než předtím (tedy cca 52m nad zemí), a navíc docela blízko ocelové konstrukce. Celá oprava pro mne znamenala celkem třikrát vylézt na stožár. Pak ať mi někdo tvrdí, že radioamatérské contesty nemají se sportem nic společného, hi.

     
nepříjemná situace
námraza na anténě
námraza
Tohle nevypadalo dobře námraza na drátech námraza na kotvícím lanku
     

     
zlomená trubka
trubka šla dolů
antény o 8m níž
Zlomená trubka Železný by záviděl Antény cca o 8m níž
     

   
antenna A
antenna B
Anténa A Anténa B
   

Přemístěním antén níž a také asi jejich přiblížením ke konstrukci stožáru se nepatrně snížil jejich rezonanční kmitočet, ale stále to bylo v normě, takže jsem délku drátů nijak neupravoval.

   
pohled ze stožáru
karavan pod stožárem
Když už jsem měl nahoře foťák, udělal jsem pár fotek.
   

V závodě jsem se zúčastnil v kategorii single operátor, low power, unassisted. Vysílal jsem na K3 s výkonem cca 100W. Původně jsem sice uvažoval o QRP kategorii, ale pak jsem si řekl, že když už jsem vynaložil tolik úsilí na stavbu antén, byla by škoda neužít si také provoz na výzvu. A to jde s QRP v těchto velkých závodech dost špatně.

Antény fungovaly skvěle. Na příjem nebyl rozdíl ve směrování tak patrný, ale při vysílání se jasně projevilo kterou anténu mám právě připojenou. Pokud bych se příště rozhodl ještě něco podobného zkoušet, asi by to chtělo nějaké speciální antény na příjem. Bylo mnoho situací, kdy mi na výzvu odpovídala stanice, ale já jsem nebyl schopen ji přečíst. Buď se mi ztrácela v šumu, nebo v rušení od silných stanic z Evropy.

     
závodní hamshack
deník, neděle 2:18 UTC
neděle pozdě odpoledne
Ham-shack v karavanu závodní deník Příjezd v neděli odpoledne
(už bez karavanu)
     

Nezapomenutelná situace nastala v neděli ráno, někdy mezi druhou a čtvrtou hodinou UTC. Na výzvu mne začaly volat téměř výhradně stanice z USA a Kanady. Jenom občas to narušila nějaká stanice z Evropy. Trvalo to několik desítek minut. Měl jsem pocit jako kdybych nebyl na pámu 80m ale někde na dvacítce, nebo jako kdyby nešlo o CQ WW contest ale o ARRL DX. Trochu škoda, že jsem měl za sebou již více než 24 hodin závodu, takže moje reakce nebyly zrovna nejrychlejší. Z nahrávky je to docela zřejmé.















Na výzvu mne zavolaly také například VP2E, TF8SM nebo NH2T, viz audio ukázky. Ani jsem nechtěl věřit vlastním uším, když mne poslední zmíněná stanice zavolala. Nepatřím ke sběratelům zemí, takže mne docela překvapilo, když mi závodní deník napsal DXCC zemi Guam a napověděl zónu 27. Až po závodě jsem si na internetu vyhledal, kde to vlastně je. Potěšilo mne také QSO s VE2XAA v zóně 2, HK1MW ze zóny 9 a samozřejmě též s "naší" expedicí v Gambii pod značkou C5A. Moc nechápu proč, ale největší mazec se mi jevil kolem A73A. (viz rovněž odkaz na audio výše).

Pokud jde o výsledek v závodě, asi to na nějaké extra umístění nebude. Příliš jsem se nevěnoval hledání násobičů, a pokud to šlo jel jsem na výzvu. Prostě jsem si užíval situace, kdy mne na výzvu volaly stanice ze zemí do kterých se na osmdesátce obvykle jen stěží dovolávám. Pouze pokud mi delší dobu nikdo neodpovídal, tak jsem proladil pásmo.
Také je jasné, že s tímto "setupem", i když je to nesrovnatelné s tím co běžně používám doma, není možné konkurovat systémům se stabilně instalovanými 4-Square nebo dokonce otočným směrovkám doplněným anténami beverage do několika směrů.

V neděli ráno začal padat sníh. V rozhlasové předpovědi počasí opět vyhrožovali že ho může napadnout až 30cm a já jsem dostal strach, abych nezůstal s karavanem uvězněn mimo civilizaci. Proto jsem všechno provizorně sbalil a karavan odtáhl domů. Pozdě odpoledne jsem se vrátil a zbytek závodu odjel z kontejneru u stožáru. Nebylo to sice nic pohodlného, ale těch pár hodin se to dalo vydržet.



Takže na závěr nahlášený výsledek:

Celkový počet QSO (včetně DUPE):  1350 
Počet zemí: 73 74                      
Počet zón: 17
Celkový počet bodů: 170550 172445

A také tabulka počtu QSO do jednotlivých zemí. Za pozornost stojí, že největší procento QSO je do USA a nikoli do Ruska, nebo Ukrajiny, jak jsem zvyklý z jiných závodů.

Poté, co jsem zveřejnil tento článek mne Josef OK1FMJ upozornil na chybu. V seznamu zemí (viz odkaz na tabulku výše) jsem uvedl 2 QSO s prefixem PJ2 (Netherland Antilles) a v audio ukázkách mám rovněž stanici PJ4LS. V závodním deníku jsem totiž měl starou verzi databáze DXCC a proto mi uniklo, že od října letošního roku došlo ke změně. PJ2 je teď Curacao a PJ4 Bonaire, tedy dvě různé DXCC země. Tabulku jsem již opravil (změny jsou vyznačeny červeně). Potěšilo mě také, že to pro mne znamená jeden násobičový bod navíc.

Jarda ok1hdu (v závodě ok7u)


Související články:
Diplom za CQ WW DX CW 2010 (14.12.2011)
Testování antény během CQ-WW-DX-CW contestu 2010 (29.11.2010)
   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.