599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Jednoduchý superhet na 80m CW/SSB

Vydáno dne 26. 01. 2016 (17138 přečtení)

Simple HF SSB/CW Receiver Koncem loňského roku mi přinesl Libor OK1HDF ukázat jednoduchý SSB přijímač na pásmo 80m, který si kdysi postavil podle článku v Radioamatérském Zpravodaji z roku 1980. Přinesl mi i ten článek z Radioamatérského Zpravodaje.


Řekl bych, že jde asi o nejjednodušší SSB přijímač typu superhet. Hned mne napadlo, zkusit si něco podobného postavit. Odložil jsem tedy jiné, nedodělané pokusy a dal se do toho.

Do sekce DOWNLOAD jsem uložil naskenovaný původní článek. Je tam podrobný popis funkce a mnoho dalších informací, které nemá smysl zde opakovat.

     
PDF dokument (4MB)
     

Jelikož původní zapojení používá součástky, které dnes již nejsou běžně v prodeji, udělal jsem ve schématu pár změn. Zde je moje verze zapojení a dále pár slov k některým použitým součástkám.

     
simple SSB/CW HF superhet receiver
PCB in Eagle, HF SSB Receiver
PCB as in seeedstudio.com
Schéma.
Ve vyšším rozlišení.
DPS v Eagle
Vyšší rozlišení
DPS z webu
seeedstudio.com
     

Na vstupní pásmovou propust jsem použil mé oblíbené MF transformátorky 42IF123 (lze koupit v KitsAndParts.com). (Před časem jsem vytvořil pro tuto součástku knihovnu do programu Eagle). U TR1 a TR2 je ponechán vestavěný trubičkový kondenzátor (zespod kostřičky) mezi vývody 3 a 5. Kondenzátory C1 a C3 jsou k nim vlastně paralelně. U TR3 je potřeba vestavěný kondenzátor odstranit, protože by byl paralelně ke kapacitnímu děliči C5-C6. Před zapájením kondenzátor rozdrtíme malým šroubovákem zespod kostřičky a drť vysypeme. Při vazebních kondenzátorech C2 a C4 22pF mi vyšla šířka filtru téměř přesně přes celé pásmo 80m (3,5-3,8MHz) s celkem přijatelným zvlněním, viz obrázek. Pokud by někomu stačila pouze část pásma, třeba SSB, budou stačit menší vazební kondenzátory, nebo lze použít jenom dva laděné obvody (prostřední TR2 vynechat).

     
BPF on a screen (Mini-VNA)
BPF naladěno
pomocí Mini-VNA
     

Krystalový filtr jsem sestavil z běžných krystalů 8MHz v pouzdře HC49. Lze použít jak vysokou, tak nízkou verzi pouzder. Pouzdra všech krystalů je potřeba připojit na zemní plochu (mínus napájení). Na DPS je k tomu určená pájecí ploška nedaleko krystalů. Viz též detailní fotografie níže. Pro první pokus jsem použil náhodné 3 krystaly bez jakéhokoliv výběru. Později jsem krystaly vybral podle sériové rezonance. Sluchem jsem nepoznal žádný rozdíl.

Jako VF tranzistory do směšovače a MF zesilovače jsem použil dneska (zatím) běžné BF199. Demodulační (směšovací) diodu jsem dal germaniovou 1N60, protože jsem ji zrovna měl v šuplíku. Myslím ale, že tam bude fungovat v podstatě jakákoliv jiná dioda, třeba Shotkyho BAT46, nebo i obyčejná 1N4148.

Indukčnost L1 v laděném obvodu v kolektoru T3 je běžná zalitá axiální tlumivka 2,2uH. (Laděný obvod L1-C21 je dost zatlumený, takže není nutné přesné doladění).

Odpor R24 na DPS neosazovat. Ve schématu je jen proto, abych měl na DPS pro něj místo na pokusy se stejnosměrným "klidovým proudem" různých typů diod D1.

Nízkofrekvenční zesilovač je známý LM386. Je použito zapojení, které umožňuje velikostí odporu R11 nastavit potřebné zesílení. Čím menší odpor, tím větší zesílení. Zkusil jsem R11=10Ω, ale zesilovač produkoval zkreslený výstup a při vyšších úrovních zakmitával. Nakonec jsem skončil u hodnoty R11=56Ω. Přesto ale nejsem moc spokojený, protože NF zesilovač v tomto zapojení docela dost šumí. Příště asi zase použiji klasické katalogové zapojení.

Do obou oscilátorů jsem dal úplně obyčejné univerzální tranzistory, 2N3904 (prakticky to samé jako některý z NPN typů BC..., KC...).

VFO je laděný varikapem. Jedná se o "středovlnný" typ 1SV149, lze ho koupit třeba na e-bay.com. Cívka oscilátoru je navinuta na žlutém toroidu Amidon T50-6 a má 19 závitů. Lze je koupit rovněž na KitsAndParts.com. Napětí pro tento oscilátor (a zároveň ladící napětí pro varikap) je stabilizováno třísvorkovým stabilizátorem 78L05. Keramické kondenzátory v obvodu VFO (C24, C25, C26, C27, C28 a C36) je nutno použít stabilní, z hmoty NP0. Ty lze koupit třeba tady. Požadovaný rozsah přeladění oscilátoru (4200-4500kHz) nastavíme pomocí C28, případně C27 a roztahováním/stlačováním závitů na L2. Na konektor TUNE je nejlépe připojit desetiotáčkový potenciometr. Je potřeba hodnota alespoň 50kΩ, protože s nižšími hodnotami, vinutými silnějším odporovým drátem není ladění tak plynulé. Jde o nejdražší součástku celého přijímače. Pro testování je možné do desky zapájet víceotáčkový trimr R20.

Záznějový oscilátor (BFO) jsem prakticky okopíroval z původního článku. Pouze jsem přidal kapacitní trimr pro možnost nastavení přesného kmitočtu. DPS je navržen pro typ Vishay BFC2_808_11279 (2,5-27pF).

Fotografie oživené DPS přijímače:

     
Simple HF SSB/CW superhet receiver
Simple HF SSB/CW superhet receiver
Simple HF SSB/CW superhet receiver
Osazeno, naladěno. Pohledy z různých stran ...
     

     
Simple HF SSB/CW superhet receiver
Simple HF SSB/CW superhet receiver
Simple HF SSB/CW superhet receiver, detail of a ladder filte
Detail MF filtru
     

     
Simple HF SSB/CW superhet receiver, detail of a BPF
Simple HF SSB/CW superhet receiver, detail of a VFO
Simple HF SSB/CW superhet receiver, detail of a BFO
Detail BPF filtru Detail VFO Detail BFO
     

Plošný spoj je navržen na vývodové součástky. Rozteče odporů jsou na velikost 204. Lze použít i velikost 207, pokud vývody ohneme těsně u těla odporu. Rozteče všech keramických kondenzátorů jsou na rozměr 5mm. Elektrolytické kondenzátory 100uF a 47uF jsou průměru 6mm s roztečí vývodů 2,5mm. Elektrolyt 220uF má průměr 8mm s roztečí vývodů 3,5mm.

Všechny vstupy a výstupy (napájení, anténa, výstup na reproduktor, ladící potenciometr, potenciometr řízení VF zesílení) jsou vyvedeny na konektory PSH. Paralelně s konektory pro oba potenciometry jsou na DPS plošky pro alternativní (levnější) osazení odporovými trimry. Na řízení zisku jde o typ CA9V, jako ladící je pak DPS navržena pro víceotáčkový T93XB nebo T93YB s vývody v trojúhelníku 5x2,5mm.

Plošný spoj jsem navrhl ve free verzi programu Eagle. Velikost DPS je přibližně 7x9cm. Téměř celá horní plocha mědi je zem (mínus napájení). Vygenerované soubory (Gerber) jsem zaslal s objednávkou do seeedstudio.com. Za 3 týdny mi DPS přišly poštou a tak jsem přijímač během následující soboty osadil a oživil.

Ukázky příjmu:

     
SSB mp3
CW mp3
RTTY reception
Ukázka příjmu SSB Ukázka příjmu CW Ukázka příjmu RTTY
     
Jarda, ok1hdu.

   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.