599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Postavte si přímosměšující RX na 40m

Vydáno dne 19. 04. 2015 (13757 přečtení)

Direct conversion radio Máte pocit, že je na pásmech málo CW stanic? Postavte si přímosměšující přijímač. Pak tam každou stanici uslyšíte dvakrát a hned vám nebude pásmo připadat tak prázdné ;-). Jak jsem napsal v předchozím článku, inspiroval mne Petr OK1AYU ke stavbě přímosměšujícího přijímače s harmonickým směšovačem. Asi před měsícem jsem si navrhl plošný spoj. Minulý týden mi přišel z Číny, takže jsem mohl vyzkoušet konečnou podobu.

Dne 6.5.2020 jsem vytvořil video s ukázkou poslechu na tento přijímač. (Na konci článku)



     
DC RX for 40m HAM band with harmonic mixer
PCB for DC RX with harmonic mixer designed in Eagle
PCB for DC RX with harmonic mixer made in seeedstudio.com
Přímosměšující přijímač
schéma
Návrh DPS
v Eaglu
Vyrobeno
v seeedstudio.com
     

Vstupní pásmová propust 7000-7200 kHz

Na vstupní pásmovou propust jsem použil MF transformátorky 42IF123 10,7 MHz, které jsem před časem zakoupil na KitsAndParts.com. Tyhle transformátorky jsou (nejen) pro QRP konstrukce výborná věc. Mají v sobě již kondenzátor připojený paralelně k dvojitému vinutí (trubičkový typ, ze spodní strany plastové kostřičky), kterým jsou přibližně naladěny na 10.7 MHz. Přímo se dají použít na pásmo 30m (10,1MHz). Na nižší pásma se přidá paralelně kondenzátor. Pro vyšší pásmo (použitelné asi tak do 14 MHz) se musí původní kondenzátor odstranit (stačí třeba rozlomit malým šroubovákem). Abych je mohl použít v návrhu plošného spoje vytvořil jsem pro ně položku v knihovně programu Eagle (ve free verzi V.5.4.0 ale pravděpodobně je použitelná i ve verzích vyšších). Viz DOWNLOAD sekce tohoto webu. Vzájemná vazba mezi laděnými obvody je kondenzátorem C14, 5,6pF nastavena tak, že propust má jeden plochý vrcholek. Naladění je potom celkem jednoduché, prostě na maximum hlasitosti někde uprostřed pásma (7100 kHz), nebo tam, kde chceme převážně poslouchat.

Směšovač, operační zesilovač

Transformátorek do směšovače jsem udělal z toroidu Amidon FT37-43. Nejprve jsem navinul bifilárně 10 závitů sekundáru (najednou dvěma vodiči) drátem o průměru 0,3mm. Střed jsem vytvořil spojením konce jednoho a začátku druhého drátu. Mezi závity sekundáru jsem potom navinul 6 závitů primáru. (Trafo není na fotografii příliš vzhledné, protože jsem vodiče sekundáru navzájem zkroutil. Asi je to zbytečné, a lépe by se to vinulo s pěkně rovnými vodiči paralelně.) Také pro tuto součástku jsem vytvořil knihovnu do Eaglu.

Diody do směšovače jsem použil 1N5711. Jedná se o UHF Schottkyho detekční diody. Pro toto použití je to asi zbytečný luxus. Určitě by tam úplně stejně vyhověly jakékoliv Schottkyho (třeba BAT46), nebo i obyčejné diody, třeba 1N4148.

Na místě operačního zesilovače je nízkošumový NE5534. Také tam bude asi fungovat jakýkoliv operační zesilovač pokud bude mít vývody rozmístěné vhodně pro navržený plošný spoj. Já bych však ten nízkošumový docela doporučil. I když se to nezdá a člověk má pocit, že na KV pásmech je toho šumu a rušení tolik, že to nějaký nízkošumový OZ nezachrání, tak použití horšího OZ je hned slyšet. Je potřeba mít na paměti, že napěťové zesílení tohoto stupně je okolo 50dB. Celý přijímač je napájen z nesymetrického zdroje a tak odpory R5 a R6 vytvářejí umělý střed pro OZ. Nemusejí být přesně 12kΩ ale měly by být pokud možno stejné.

Nízkofrekvenční filtry

Jako další stupeň je aktivní RC dolní propust s tranzistorem T1 v zapojení se společným kolektorem (emitorový sledovač). Jeho výstup je impedančně přizpůsoben k další, tentokrát pasivní LC dolní propusti. Jako indukčnosti tohoto filtru jsou použity radiální tlumivky firmy Coils Electronic s hodnotou 82mH (lze je celkem běžně koupit). Pro správnou filtraci je nutné zakončení filtru odporem R26.

Nízkofrekvenční výkonový zesilovač

Za potenciometrem hlasitosti je již pouze integrovaný nízkofrekvenční zesilovač výkonu LM386 v podstatě v katalogovém zapojení. Jeho zesílení je zvýšeno sériovou kombinací R27-C34(C35) mezi vývody 1 a 8. Poslech na reproduktor 8Ω je naprosto bez problémů. Pokud by někdo potřeboval ještě větší zesílení (třeba při pokusech s LC filtrem, kdyby se výrazně zvedl jeho útlum), lze zmenšit odpor R27 ale zároveň je potřeba zvětšit kapacitu. Proto je na desce místo pro druhý kondenzátor.

Oscilátor 3500-3600 kHz

Jako oscilátor jsem použil osvědčené zapojení z transceiverů SW-xx+ s tranzistorem T2 2N3904. Je laděný varikapem. Ladicí napětí je použito zároveň na napájení oscilátoru a je stabilizováno integrovaným stabilizátorem 78L08. Oscilátorová cívka je navinuta na toroidu Amidon T50-6 (žlutý) a má 21 závitů lakovaným drátem 0.3mm. Všechny kondenzátory, které mají vliv na kmitočet, musejí být z hmoty NP0. Tedy C15, C16, C17, C18, C19, C21. Na teplotní (ne)stabilitě se nepatrně podílí dokonce i C22. Pomocí C18 a C19, případně roztahováním (stlačováním) závitů na L1 nastavíme oscilátor do požadovaného rozsahu 3500-3600 kHz.

Za oscilátorem je oddělovací stupeň: Tranzistor T3, 2N3904, v zapojení se společným kolektorem. Z něj jde signál do dalšího, zesilovacího, stupně. Není potřeba velké zesílení, protože oscilátor sám dává poměrně silný signál. Mě stačilo nastavit zesílení asi 2x abych měl rezervu pro regulaci signálu do směšovače trimrem R14. Pokud by někdo potřeboval větší zesílení, je možné zmenšit odpor R24 v emitoru T4. (Možná pak bude potřeba donastavit předpětí odpory R22 a R23). Signál z oscilátoru do směšovače nastavíme na největší hlasitost nějakého slabého signálu z pásma.

Další poznámky k použitým součástkám

  • Plošný spoj je navržen pro vývodové součástky.
  • Odpory jsou miniaturní, velikost 204. Pokud jsem neměl některou hodnotu v této velikosti, použil jsem o něco větší 207. Do desky pasují, pokud se vývody ohnou těsně u těla odporu.
  • Odporový trimr je typu CA6_XV5, 6,5x6,5mm naležato.
  • Všechny keramické kondenzátory jsou na rozteč 5mm.
  • Oba elektrolyty 220uF mají průměr 8,5mm, rozteč vývodů 3,5mm a jsou na napětí 25V.
  • Zesilovač LM386 doporučuji ve verzi -N4, protože snese napájecí napětí až 18V, zatímco verze -N1 až -N3 pouze maximálně 12V.

  •      
    DC receiver with harmonic mixer ready for testing
    Testing of DC receiver with Polyakov mixer
    direct conversion receiver for 40m HAM band
    Připraveno k testování Testování ...
         

    Zhodnocení, doporučení

  • Přijímač mne kvalitou poslechu docela překvapil. Je to asi nejlépe hrající přímosměšující přijímač, jaký jsem kdy vyzkoušel.
  • Odolnost na blízké silné signály se mi zdá velmi dobrá (nemám možnost a ani nevím jak ji změřit). Attenuátor na vstupu prakticky není potřeba použít (narozdíl od zapojení se známým NE602, SA612). Prakticky atenuátor používám jako další, jemnější regulaci hlasitosti.
  • I u tohoto přijímače (tak jako u všech přímosměšujících, které jsem kdy vyzkoušel) se v noci objevují AM rozhlasové stanice se silným únikem (asi ze středních vln). Uvidíme, zda nepomůže uzavření do kovové skříňky (zatím jsem nevyzkoušel).
  • Při rozsahu přeladění 200 kHz je nutnost použít desetiotáčkový potenciometr. Bohužel, jeho cena je vyšší, než cena všech ostatních součástek dohromady. Doporučuji použít potenciometr s hodnotou alespoň 100kΩ. Nižší hodnoty jsou vinuty silnějším odporovým drátem, při ladění se napětí mění po malých skocích a bývá to slyšet (kmitočet se nemění plynule ale schodovitě).

  •      
    Populated board of a direct conversion receiver
    DC receiver from other side
    BPF on the left, oscillator on the right
    Fotky z různých stran ... nalevo pásmová propust
    napravo oscilátor
         

    Ukázky příjmu v pásmu 40m (7MHz)

    Několik ukázek příjmu, které jsem nahrál v průběhu oživování a nastavování je v předchozím článku. Tady jsou další, především příjem DX nebo QRP stanic. Hned jako první je QSO mezi OM8ON (FT2000, anténa 2x21m ve výšce 30m) a OK1IF (QRP CRK-10A). Na mojí, poslechové straně, jsem jako anténu použil ve všech ukázkách vertikální drátovou smyčku tvaru trojúhelníka, s vrcholem ve výšce asi 14m a spodní stranou asi 3m nad zemí.
         
    QRPP QSO mp3
    K1PAD CQ DX mp3
    W4AG-I1YRL mp3
    OM8ON - OK1IF
    FT2000 - QRP 3W
    K1PAD CQ DX QSO
    W4AG - I1YRL
         

         
    TI2CC SSB mp3
    TI2CC_b.mp3
    Reception of RTTY with direct conversion radio
    TI2CC Costa Rica
    SSB
    TI2CC - nervozita čekajících
    když se jeden zakecá ;-)
    RTTY
    klasický digimód
         


    Dne 6.5.2020 jsem vytvořil video s ukázkou poslechu na tento přijímač.


    Jarda, ok1hdu


       | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   Novinky
    07.07.2023:
    Update na webu DXFC
    Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

    05.07.2019:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (červen 2019)
    Fotoalbum prozatím zrušeno.

    05.12.2018:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (jaro 2018)
    a ze:
    Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
    Fotogalerie je prozatím zrušena.

    O   kalendář
    <<  Duben  >>
    PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30      

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.