599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Finální (prozatím) verze VKV (2m) FM TRXU s DRA818V

Vydáno dne 11. 04. 2015 (9501 přečtení)

FM 2m TRX Když mám chvilku čas a do ničeho jiného se mi nechce, hraji si s programem na ovládání jednoduchého FM TRXu, který jsem popsal v minulém článku. Jeho poslední verzi jsem se rozhodl zveřejnit. Určitě se tím budu ještě nějaký čas bavit a tak asi vzniknou další verze. (V této mi třeba ještě chybí spuštění tónu 1750 Hz pro klasické nahození převáděče.)


Poznámka 16.9.2016
Poslední verze FM TRXu s DRA818x je v tomto článku.

Notice from 23.8.2018
The last version of FM TRX with DRA818x is in this article.

Původně jsem neměl v úmyslu programem ovládat nastavení výkonu. Výkon se přepíná logickou úrovní na pinu označeném H/L. Rozpojený pin odpovídá plnému výkonu (asi 1 Watt), pin připojený na zem odpovídá sníženému výkonu (naměřil jsem asi 200 mW). Pak jsem se ale rozhodl ho také ovládat z tlačítek na předním panelu. Proto jsem na destičku s modulkem DRA818V dobastlil jeden NPN tranzistor (zespod přímo na plošky kam je připájen konektor. Ovládán (spínán) je přes odpor 2k2 z Portu B.5 jednočipu. Tento pin je použit při programování jako SCK signál a je vyveden na programovacím konektoru na desce subpanelu (viz schéma subpanelu v minulém článku). Tím je dáno malé omezení: Dokud je k desce připojen programátor, nesmí se přepínat výkon. Výstupní signál portu B.5 a programovací signál SCK by šly proti sobě. Proto je také po restartu vždy nastaven výkon 1 Watt a pokud při provozu nastavíme Low, neuloží se do EEprom. Zapojení tranzistoru je na schématu níže. Něco je vidět i na fotografiích (modrý drátek, odpor je schován v červené bužírce).

     
TRX with DRA818V (DRA818U) schema
transistor detail
connection from transistor to connector
Schéma Přibastlený tranzistor Propojení s konektorem
     

Tu a tam mi přijde dotaz na věci, které nejsou ve schématu ani v popisu. Jsou to věci, které pokládám za samozřejmé, nebo tak obecně známé, že mne nenapadlo na ně upozornit. Něco z dotazů jsem doplnil do schématu.

Ještě bych rád zmínil, že i když je zapojení i oživení celkem bezproblémové, nedoporučuji stavbu úplným začátečníkům. Například bez možnosti měřit výstupní VF signál bude nastavení dolní propusti jen střílení naslepo. Na druhou stranu si myslím, že třeba pro radioamatérské kroužky, kde by byla možnost třeba jen zapůjčení nějaké měřící techniky by mohlo jít o docela atraktivní zakončení kurzu pro ty, kteří si udělali koncesi.

Program na ovládání jsem napsal v mém oblíbeném Bascomu. V sekci DOWNLOAD je uložen zdrojový kód, zkompilovaný HEX soubor, a obrázky, jak nastavit konfigurační bity. Zapojení využívá vnitřní RC oscilátor 8 MHz, takže je nutné navolit tento oscilátor a vypnout dělení kmitočtu osmi. Nastavil jsem také nucený restart při poklesu napětí pod 2,7 V(Brown-out). (Jinak může být problém se startem při pomalém náběhu napájecího napětí.) Bascom IDE umožňuje vytvoření pěkně formátovaného .html dokumentu ze zdrojového kódu programu, tak jsem ho sem uložil také. Zkompilovaný soubor je pro Atmega48. Má velikost do 4kB, takže by ho bylo možné zkompilovat i ve free verzi Bascom. Je ale možné vytvořit si verzi pro některý jiný jednočip z této řady - Atmega8, Atmega88, Atmega168 nebo i Atmega328. Stačí v pátém řádku zdrojového kódu změnit hodnotu $regfile z "m48def.dat" na některý jiný a spustit kompilaci.

Asi by bylo možné zkusit i verzi pro 70cm z modulkem DRA818U. Sám jsem to zatím nezkoušel, ale mám to v plánu. Pouze by bylo nutné v části programu, kde jsou definovány konstanty, mezi řádky 77 a 96 zdrojového kódu (hranice pásma, krok ladění, odskok pro převáděče, atd...), zapsat jiné hodnoty a zkompilovat UKV (UHF) verzi.

Poznámka:
UKV (70cm) verze byla zveřejněna 29.5.2015 v tomto článku.





Stručný popis ovládání:

  • Po nahrání programu do paměti jednočipu je nastaven kmitočet 145,500 MHz, je zapnuto CTCSS na vysílači (ale není nastaven žádný tón) a je nastaven vysoký výkon.
  • Ještě jednou připomínám: Dokud je připojen programátor, nesmí se přepínat výkon.

  • Tlačítko TL6 (na desce má popis PWR/Volt) funguje jako Shift (nebo Function). Prostě jeho podržením změníme funkce ostatních tlačítek.
      Funkce tlačítek v základním režimu:
    • TL1 - krokuje kmitočet nahoru po 12,5 kHz
    • TL2 - krokuje kmitočet dolů po 12,5 kHz
    • TL3 - krokuje subtóny (CTCSS) nahoru
    • TL4 - krokuje subtóny (CTCSS) dolů
    • TL5 - zapíná odskok pro převáděč, případně poslech na vstupu (střídají se dokola tři stavy)
      Funkce tlačítek při podržení tlačítka TL6
    • TL1 - krokuje kmitočet nahoru po 25 kHz
    • TL2 - krokuje kmitočet dolů po 25 kHz
    • TL3 - zapnutí/vypnutí CTCSS (3 stavy: bez CTCSS, pouze Tx, oba Tx i Rx)
    • TL4 - zapnutí/vypnutí podsvětlení displeje
    • TL5 - přepínání výkonu (1 W/Low)
  • Při stisku kteréhokoliv tlačítka (kromě TL6) se rozsvítí podsvětlení displeje. Pokud asi 8 sekund nic nestiskneme, podsvětlení displeje zhasne a právě v tom okamžiku se právě zobrazované hodnoty (kromě nastavení výkonu) uloží do EEprom paměti. Odtud jsou načteny při příštím zapnutí.
  • Pokud je uložena hodnota kmitočtu, kde se běžně nepoužívá FM modulace, nebo je mimo amatérské pásmo (pod 144,500 MHz a nad 145,800 MHz) při resetu (vypnutí a zapnutí napájení) se nastaví hodnota kmitočtu 145,500 Mhz.
  • Při nastavování kmitočtu (tlačítky TL1 a TL2) se mezi hodnotami 145,600 MHz a 145,800 MHz automaticky zapíná odskok pro převáděče. Tlačítkem TL5 lze ale nastavit jiný stav.
  • Kmitočty CTCSS tónů se na displeji zobrazují bez desetinných míst.

  •      
    Display after programming processor
    Automatically set repeated from 145.600
    Set CTCSS subtone 118.8Hz to TX
    Defaultní stav
    po naprogramování
    Automaticky nastavený
    odskok na převáděče
    Nastaven CTCSS
    subtón 118.8Hz
         

         
    Set CTCSS subtone 118.8Hz to TX and RX
    Set Low power (about 200mW)
    Set out of FM bandplan
    CTCSS subtón
    zapnut pro TX i RX
    Nastaven nízký
    výkon
    Nastaveno mimo
    FM bandplan
         

  • Program nijak nekontroluje, zda hodnoty odeslané do DRA818V přes UART byly akceptovány. Pokud bychom tedy třeba nastavili kmitočet mimo rozsah modulu (a tím pádem daleko mimo radioamatérské pásmo), tento se sice zobrazí na displeji, ale kmitočet se nenastaví. (Po restartu se nastaví defaultní kmitočet 145,500 MHz.)

    Jarda ok1hdu


  •    | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   Novinky
    07.07.2023:
    Update na webu DXFC
    Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

    05.07.2019:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (červen 2019)
    Fotoalbum prozatím zrušeno.

    05.12.2018:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (jaro 2018)
    a ze:
    Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
    Fotogalerie je prozatím zrušena.

    O   kalendář
    <<  Březen  >>
    PoÚtStČtSoNe
        1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 31

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.