599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět USB asp programátor AVR jednočipů

Vydáno dne 09. 08. 2014 (6993 přečtení)

USBasp Přibližně od poloviny roku 2005, kdy jsem začal s prvními pokusy s jednočipy Atmel AVR jsem na jejich programování používal program PonyProg a jednoduchý interface na paralelní port. (přímé propojení některých pinů paralelního portu s programovacími piny jednočipu). Bohužel, vývoj PonyProgu se před pár lety zastavil. Chtěl jsem si postavit tester součástek AVR_tester a zjistil jsem, že s tou mojí sestavou nenaprogramuji ATmega_328. Nastal čas na změnu.


Rozhodl jsem se pro USB_ASP od Thomase Fischla. Nejde o žádnou novinku, první verzi zveřejnil někdy v roce 2005 a na internetu lze najít spoustu klonů tohoto programátoru. Autor to poskytl pod GNU GPL v2 licencí a tak se toho hned chytli Číňani (a následně překupníci u nás) a už to nabízejí v e-shopech.

Já ve svých konstrukcích používám pro ISP programování netypický, pětipinový konektor PSH (už jsem za to sklidil kritiku, že to neodpovídá ani zvyklostem, ani doporučení výrobce), a tak jsem si navrhl vlastní plošný spoj. Na konektor jsou vyvedeny pouze programovací signály, tedy CS, SCK, MISO, MOSI a zem. Předpokládám, že napájení a hodinový signál pro programovaný jednočip jsou vždycky součástí vyvíjené konstrukce.

     
USBasp schema
USBasp PCB bottom
USBasp PCB populated
Schéma Plošný spoj
(není v měřítku)
Jak ho osadit
součástkami
     

     
USBasp PCB GND-vias
USBasp foto1
USBasp foto2
Zemní propojky
a drátové propojky
Fotka z jedné strany. Fotka z druhé strany.
     

Vše ohledně stavby, instalace ovladače a použití je na webu autora (viz odkaz výše), takže myslím, že není potřeba to zde opakovat. Využívá se napájení 5V z USB portu PC, úrovně programovacích signálů jsou tedy vztažené k této hodnotě. Pokud bychom chtěli programovat jednočip v zařízení s jiným napájecím napětím, byl by nutný nějaký převodník úrovní.

Plošný spoj jsem udělal dvouvrstvý, celá horní vrstva je zemní plocha (mínus napájení). Jsou na něm dvě drátové propojky, jedna z nich pod paticí pro integrovaný obvod. Desku jsem vyrobil doma, bez prokovených děr, a proto bylo nutné připájet vývody součástek, které jsou připojeny na zem také z vrchní strany. Tam kde to není možné (pod paticí integrovaného obvodu, nebo pod USB konektorem) jsem přidal pájecí plošku kousek vedle (ve schématu kolečko s křížkem), kde je potřeba udělat propojku skrz desku kouskem drátku. Na levém obrázku výše jsou to ty červené puntíky.

Do sekce DOWNLOAD jsem uložil .zip soubor obsahující vše pro zprovoznění programátoru. Jsou tam i soubory pro návrhový systém Eagle, tedy .sch a .brd (vytvořené ve free verzi Eagle 5.4.0) Také je tam obrázek spodní strany plošného spoje ve formátu .pdf, tedy vhodný k vytištění v měřítu 1:1.

     
USBasp foto3
USBasp with Bascom1
USBasp with Bascom2
V provozu Programátor v Bascomu Přehledné nastavení Fuse-bits.
     

Funkčnost jsem ověřil s programátorem (software) který je součástí BASCOM-AVR, jak placené verze (v 2.0.7.7), tak v demoverzi (v 2.0.7.5) na systémech WIN-XP-SP2, SP3 a WIN7(x64). Také jsem zkusil Extreme_burner dokonce i na systému WIN_2k (Extreme_burner však umí jen některé AVR jednočipy a například výše uvedený ATmega_328 mezi nimi není).

Jediný drobný problém se vyskytl s WIN7, kdy po prvním připojení systém zařízení sice rozpoznal, ale tím vše skončilo. Nenabídl instalaci ovladače. Vše se však vyřešilo několikerým kliknutím:
Ovládací_panely->Systém->Správce_zařízení->libusb-win32->USBasp->
->Ovladač->Aktualizovat_ovladač. Vybrat adresář s rozbalenými soubory staženými z webu autora.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.