599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Nová verze band-dekodéru k relátkovému přepínači antén.

Vydáno dne 16. 05. 2014 (4544 přečtení)

bascom

Ten čas strašně letí. Připadá mi to jak včera a přitom je to již přes 5 let, co jsem si postavil relátkový přepínač KV antén pro 6 vstupů sdílených dvěma transceivery. Dekodér pásem, tedy něco, co přijímá informaci o pásmu z transceiveru a podle toho přepíná relátka jsem tehdy udělal pomocí jednočipu Atmel AT_Mega_48. V tom článku jsem napsal, že pokud budu mít někdy čas a chuť, udělal bych program, kde by bylo možné uživatelsky pomocí tlačítek přiřadit jednotlivým pásmům určité vstupy. Tak teď na to došlo.



Několik roků jsem používal stále stejnou sestavu antén: Inv-V na 80m, drátovou smyčku na 40m a ECO třípásmovou směrovku na 20m, 15m, a 10m. Výjimečně jsem na některé závody provizorně postavil Inv-V na 160m (až na pozemky sousedů). Pásma 20m, 15m a 10m jsou přivedena jedním koaxem. Proto mi na přepínači stačily v podstatě 4 vstupní konektory. A podle toho jsem to "natvrdo" nahrál do paměti toho jednočipu. Pokud jsem výjimečně potřeboval připojit něco jinak, mám tam dvě tlačítka. Jedním se přepne do "manuálního" režimu a tím druhým se krokují jednotlivé vstupy.

Teď však plánuji pořídit si něco na WARC pásma a asi také na 6m a tak přišel čas na modifikaci ovládacího SW toho přepínače. Nejjednodušší by bylo zase "natvrdo" nahrát do paměti novou sestavu antén. Ale když už jsem se tím musel zabývat, řekl jsem si, že to udělám trochu univerzálnější.




Tato verze tedy umí, stejně jako ta původní, dekódovat zatím dva systémy předávání informace o pásmu. Ty dva systémy se přepínají zkratovací propojkou na desce. Zdá se mi zbytečné aby to bylo vyvedeno někam na panel, ale v případě potřeby je to možné.

  • Tím prvním je v minulosti (a myslím že až do současnosti) velice běžný princip - "BCD-band data", kdy je informace o pásmu dána digitálně, logickými úrovněmi na 4-vodičovém výstupu. Na transceiverech (například Elecraft K3, Yaesu FT1000, ale jistě i mnohých jiných) používají výstup s otevřeným kolektorem. (Informaci o pásmu lze ale najít například i na paralelním portu PC při použití některých PC závodních deníků. A tam je pochopitelně TTL úroveň.)

    Vzhledem k tomu, že jsou použity 4 vodiče, bylo by možné zakódovat až 16 kombinací, tedy 16 různých pásem. Nevím jak to je jinde, ale Elecraft K3 bohužel kóduje pouze 10 možností, tedy opravdu BCD (9 KV pásem + 6m). Takže při použití K3 jako mezifrekvence pro VKV jsou na výstupech buď samé nuly, nebo se výstupní kombinace opakují (jsou stejné jako na některých KV pásmech).

  • Ve druhém systému je informace o pásmu určena velikostí napětí na jednom portu transceiveru. Já používám QRP TRX FT817, kde jsou jednotlivá pásma postupně rozlišena po 1/3 Voltu (0.33V). Jsou rozlišena všechna pásma včetně VKV až po 70cm.

    Podobný systém používa i ICOM, jenom má jiné hodnoty napětí ale hlavně nikde v manuálech neuvádí, jaká ta napětí jsou. (Je zde jasná snaha, aby uživatel koupil originální příslušenství a o nějaké vlastní konstrukce se nepokoušel). Chystám se vyzkoušet nepatrně modifikovanou verzi dekodéru pro použití s transceivery ICOM. Zatím jsem se k tomu ale nedostal. Musím pro to vyrobit nový hardware (zatím čekám na desku pl.spoje) a s nějakým ICOM TRXem to vyzkoušet.

Takže hardware používám zatím ten samý, který jsem popsal v původním článku před 5 lety. Zapojení využívá vnitřní oscilátor jednočipu 8MHz. Proto je nutné mít vypnutou vnitřní děličku osmi. (nastavuje se při programování, spolu s ostatními "Fuses", parametr CKDIV8). Stručný popis významu některých "Fuses" je v tomto článku v odstavci "Nastavení fuses - konfigurační bity". Ještě bych upozornil na předchozí článek, ve kterém jsou také některé zajímavé informace.

Ovládací SW jsem opět napsal ve free verzi Bascom. V sekci DOWNLOAD je uložen jak zdrojový kód, tak zkompilovaný .hex soubor, který lze přímo nahrát do paměti jednočipu. Při nahrávání doporučuji nemít připojená přepínací relé, protože programovací vývody jsou použity zároveň jako výstupy, které přes tranzistory spínají relé. Jedna z nejprimitivnějších možností, jak program do jednočipu nahrát je popsána tady nebo tady nebo tady.

Původně jsem plánoval, že destička dekodéru bude v samostatné krabičce na stole a s vlastní relátkovou částí bude propojena kabelem. Nakonec jsem dal vše do jedné plechové krabičky. Destička s jednočipem není nijak stíněna a je v těsném sousedství desky s relé. Tím pádem je na pásmu 28MHz (10m) občas slyšet slabé rušení. Není to nic nesnesitelného, slyšet to je především při zavřeném pásmu, nebo odpojené anténě. Jakmile je pásmo aktivní je rušení od procesoru maskováno šumem z pásma. Pokud by to však někomu vadilo, bylo by asi dobré destičku stínit, nebo dát zvlášť, jak jsem původně plánoval.




Popis ovládání

  • Propojka na destičce (Pin C.2 vývod 25 proti zemi) určuje, zda je k přepínání antén využíván vstup BCD nebo napěťový komparátor. Pro každý režim (BCD x Komparátor) je možné mít uloženou jinou konfiguraci antén. Konfigurace se ukládá do EEPROM, takže zůstavá stejná i po vypnutí napájení. (Výrobce zaručuje 100 000 přepsání paměti)

  • Tlačítko TL-1: Pin D.4 vývod 6 proti zemi
  • Tlačítko TL-2: Pin D.5 vývod 11 proti zemi
  • Žlutá LED: indikuje ruční ovládání (Pin D.6 vývod 12 přes odpor a LED proti zemi)
  • Červená LED: indikuje režim nastavování (Pin D.7 vývod 13 přes odpor a LED proti zemi)

  • Po nahrání .hex souboru do paměti jednočipu jsou na všech pozicích v paměti hodnoty FF, jsou tedy sepnuta všechna relé. Pokud podržíme tlačítko TL-2 a zapneme napájení, nahraje se "defaultní" konfigurace. (Nastaví se default pro oba režimy - BCD i Komparátor).

    defaultní nastavení
    Pásmo160m80m40m30m20m17m15m12m10m6m
    Relé1233454546

  • Krátké stisknutí tlačítka TL-2 přepne do ručního ovládání. Svítí žlutá LED a jednotlivé anténní vstupy lze přepínat postupným stiskem tlačítka TL-1 bez ohledu, jaká informace o pásmu přichází z transceiveru. Další stisknutí tlačítka TL-2 přepne zpátky do automatického režimu, žlutá LED zhasne.

  • Podržíme-li v automatickém režimu stisknuté tlačítko TL-1 a zároveň krátce stiskneme tlačítko TL-2, přepneme se do režimu nastavení. Rozsvítí se červená LED. Na transceiveru nastavíme požadované pásmo a tlačítkem TL-1 krokujeme postupně až na anténní relé, které chceme tomuto pásmu přiřadit (točí se stále dokola). Je i možnost nepřiřadit žádnou anténu, tedy všechna relé rozpojená. Krátkým stisknutím tlačítka TL-2 nastavenou hodnotu pro dané pásmo uložíme. Po uložení program okamžitě vyskočí zpět do automatického režimu, zhasne červená LED. Tímto postupem nastavíme patřičná relé pro všechna požadovaná pásma.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.