599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Jak jsem nakonec vysílal z Bolívie.

Vydáno dne 04. 12. 2013 (5065 přečtení)

titulek Posledních asi 10 dní v Bolívii jsem měl docela hodně aktivit, takže jsem neměl moc čas psát články na web. Teď jsem již doma a tak jsem se konečně dostal k tomu popsat moje zážitky z amatérského vysílání z Bolívie na krátkých vlnách a především z příprav na toto vysílání.

Fotogalerie z výletu na horu Chacaltaya



Jak jsem napsal v minulém článku, navštívil jsem v La Pazu Maria, CP1FF. Během návštěvy se Mario zmínil, že pokud bych měl zájem, mohu od něj nebo z radioklubu zavysílat. Docela mne to překvapilo. Upozornil jsem ho, že nemám koncesi na vysílání v Bolívii, a pokud vím, tak Bolívie není členem CEPT. On mi odpověděl, že formálně sice není, ale praktikuje se to tam tak, jako kdyby byla. "Pokud tu nechceš vysílat déle než 3 měsíce, tak si s tím nedělej starosti. Prostě použij klubovou CP1AA nebo klidně i CP1/tvoje_značka." Na můj dotaz, zda s tím nemohou být nějaké problémy mi odpověděl něco ve smyslu, že zdejší povolovací orgám už několik roků nevydal žádnou radioamatérskou koncesi, protože tu o to prostě není zájem, a tak ani nevědí, co to nějací radioamatéři jsou. Co se děje na krátkých vlnách je prostě nezajímá. (Takle informace docela odpovídala mé zkušenosti. Když jsem před cestou komunikoval e-mailem s úředníkem ATT, odpovídal mi slušně a docela trpělivě, ale evidentně nevěděl nic o radioamatérech. Stále mi posílal nějaký text a formulář, který bych tipoval spíše na vydání povolení k provozování komerční VKV rozhlasové stanice, než radioamatérské licence.)

Tak jsem v pondělí zamířil k budově radioklubu CP1AA. Radioamatéři dostali v roce 1989 od státu budovu přímo na jednom náměstí blízko centra města. Dostali ji k užívání, nesmějí ji prodat, ale jinak ji smějí využívat libovolně. Protože je to budova zbytečně veliká, tak přibližně 2/3 pronajali bance BancoSol. Banka jistě není chudý nájemce a tak radioklub rozhodně netrpí finanční nouzí. Je vidět, že to před nějakými 20 lety pojali dost velkoryse. Nakoupili techniku, například 2 kusy TS940s, což byla tehdy taková vlajková loď Kenwoodu, navíc v plné výbavě včetně originálních zdrojů, reproduktorů a dokonce jakéhosi modulu osciloskopu pro SSTV provoz, výkonové zesilovače. Vybudovali 2 stožáry, antény na všechna pásma. Prostě na tehdejší dobu docela slušné závodní vybavení.

     
cp1aa
Budova radioklubu
Pohled z vyhlídky Kili-Kili
Bronzová deska
založení radioklubu
Žlutá budova radioklubu
na náměstí.
Z vyhlídky Kili-Kili
     

Bohužel, od té doby se hodně změnilo. Radioklub evidentně stále nemá problémy s financemi ale nejsou lidi, kteří by měli zájem o vysílání. Jak se vyjádřil Mario, spíše než radio-klub, je to dneska takový společenský klub (social-club). Prostě občas se sejít, popovídat, něco sníst, popít. A tak tam mají 2 sály vybavené poměrně luxusním nábytkem, koberci, a aby to vypadalo alespoň trochu radioamatérsky, mají v jenom tom sále namalovanou na stropě obrovskou mapu světa a na jedné stěně vitrínu se starými telegrafními klíči. (Zato když jsem chtěl nějaký klíč, se kterým by se dalo vysílat, nebyl dlouho žádný k nalezení.)

Když jsem tam tedy v pondělí okolo 9 hodiny ráno přišel, hamshack ve druhém patře budovy byl zarovnaný starým nábytkem, matracemi a různým jiným bordelem. Evidentně slouží jako sklad vyhozených věcí. Placený správce (člověk který o radioamatérském provozu nemá ani ponětí) mi řekl ať přijdu následující den, že to tam musí vyklidit. Nabídl jsem mu, že mu s tím rád pomohu. Stejně jsem neměl naplánovanou žádnou jinou činnost a navíc mi to bylo tak trochu hloupé, čekat, až to kvůli mě někdo jiný uklidí. On to však odmítl. Kromě něj tam byl ještě jeden, mladší, vousatý zaměstnanec (který rovněž není radioamatér a jehož jméno jsem zapomněl), a ten mi řekl, že to tam do následujícího dne zprovozní spolu. Prostě všechno se řeší "maňana".

Trochu odbočím:
Na pondělí jsem si tedy musel najít náhradní program - Múseo de coca. Muzeum to není nijak veliké a měl jsem docela problém ho najít, i když jsem kolem několikrát prošel. Většina exponátů jsou fotografie s poměrně obsáhlými informačními texty ve španělštině. Cizinec může požádat i o jakási "skripta" - asi dvacet stránek textu v angličtině, odstavce očíslované stejně jako jednotlivé exponáty. Je to velmi poučné, popisují různé způsoby využití koky od prastarých civilizací až po současnost. Různé odrůdy a způsoby pěstování. Je tu popsán i postup výroby kokainu. Docela mne zaujalo, že se kdysi, na přelomu 19. a 20. století v Evropě prodávalo víno s obsahem této drogy (Mariánské víno - vino Mariani), které dokonce dostalo nějaké ocenění od tehdejšího Papeže. Nebo, že známý zakladatel psychoanalýzy, Sigmung Freud, propagoval kokain k léčbě některých duševních nemocí, a sám byl na něm několik roků závislý.

Následující den jsem tedy znova přišel do radioklubu. Bylo potřeba ještě trochu poklidit, aby se dalo sednout ke stolu se zařízením, ale jinak to vypadalo docela dobře. TRX TS940s byl evidentně mnoho let nepoužívaný. Bylo potřeba trochu procvičit různé přepínače, někdy bylo potřeba více pokusů o zapnutí, než správně naskočil display. Ale jinak rádio fungovalo docela dobře. Ačkoliv nejde o nejnovější typ, tenhle kus toho evidentně moc nenaběhal. Když se z něj otřel prach, rádio vypadalo jako nové. Směrová anténa na 20, 15 a 10m měla perfektní PSV. S drátovkami na 40 a 80m to již bylo horší. V IARU reg-2 má pásmo 40m rozsah 7000-7300kHz, a 80m dokonce 3500-4000kHz. Tím pádem byly ty drátovky naladěny hodně vysoko, a v CW segmentu měly PSV něco přes 4, takže rádio již hodně stahovalo výkon.

     
sál radioklubu
V hamshacku
detail v hamshacku
Jeden ze sálů radioklubu Hamshack připraven na vysílání Detail
     

Ačkoliv tedy vysílání na třech horních pásmech by bylo celkem bez problémů, s příjmem to bylo mnohem horší. Dokonce i na 10m (28MHz) bylo rušení (měnící se hrubý šum) na S5-S9. Na 20m (14MHz) prakticky trvale S9. K tomu téměř vytrvalé prskání od zapalování motorových vozidel. Jak jsem již napsal, radioklub je na náměstí, uprostřed rušného města a to evidentně není nejvhodnější místo pro nerušený příjem. K tomu je potřeba si uvědomit, že město je v dolíku mezi horami, s blízkým převýšením až 500m a výškovými budovami v okolí. (viz fotografie). V tu chvíli mi došlo, proč asi mnoho místních radioamatérů přestalo mít o vysílání zájem.

Když jsem se pokoušel asi 3 hodiny poslouchat (převážně na 10m a 15m), uvědomil jsem si, že ten měnící se šum je nějaká záhadná intemodulace z velmi silného AM vysílače, který musel být někde blízko. Pokud jsem na 10m zapnul útlum 10dB, šum téměř zmizel. Na 15m to nebylo tak účinné, ale také se to docela vyčistilo. Bohužel, to prskání od zapalování se sice dalo odstranit zapnutím NB, ale úplně to rozsekalo CW, takže se stalo nečitelným.

Zážitek s rotátorem
V Bolívii mají trochu zmatek se síťovým napětím. Používají tu jak 220V, tak 110V. Zásuvky jsou univerzální, jde do nich zastrčit jak americká, tak evropská zástrčka a u zásuvky je většinou samolepka s nápisem, jaké je tam napětí. (nebo je to napsáno jen fixou na zdi). V radioklubu to bylo také tak. Měli tam rotátor Hi-Gain, made in USA se štítkem 120V/60Hz. Zastrčil jsem ho do zásuvky označené 110V a nic se nedělo. Vyzkoušel jsem další zařízení v hamshacku označená 110V a usoudil jsem, že rozvod 110V je asi nefunkční. Když kolem procházel ten mladší vousatý zaměstnanec radioklubu, zeptal jsem se ho, zda neví kde se zapíná rozvod 110V, že bych rád zkusil zapnout rotátor. On se rozhlédl a uviděl na stole zásuvku označenou ROTOR 220V.
On povídá: "Přece to zapoj sem, tady to je označeno ROTOR."
Já: "Ale tam je 220V. Na rotoru se píše 120V."
On: "Když se tu píše ROTOR tak je to pro to určeno."
A bez váhání zastrčil koncovku do zásuvky. Cvaknul vypínačem a stupnice na ovládací skříňce se rozsvítila.
On: "No vidíš, žádný problém." A odešel.
Já jsem si ještě chvíli hrál s TRXem a rotátoru jsem se nevěnoval. Ani ne za 5 minut jsem ucítil typický zápach spáleného trafa. Otočím se k rotátoru a vidím, že ze všech otvorů skříňky se valí hustý bílý dým. Vytrhnul jsem přívod ze zásuvky a šel to tomu odborníkovi oznámit. Ten přišel, beze slova otevřel okno aby vyvětral a zase odešel.

Jediné, co mi stále chybělo ke spokojenosti byl nějaký telegrafní klíč. Vzhledem k silnému rušení byl SSB provoz velmi problematický, až nemožný. Při CW lze zúžit šířku MF filtru a tím vylepšit poměr signál/šum, takže byl příjem jakž takž možný. Když jsem se toho staršího zaměstnance zeptal, zda by se nějaký klíč našel, nejprve moc nechápal co chci, potom cosi zabručel. Následující den jsem tedy jeho aktivitu trochu podpořil nějakou dolarovou bankovkou. Najednou začal intenzivně hledat v různých papírových krabicích a kupodivu se nějaký ruční klíč s kabelem zakončeným banánky našel. Sám jsem si tam pak vyhrabal ještě 6,3mm mono jack s kouskem kabelu. Ten jsem odizoloval a nakroutil na ty banánky. Klíč jsem trošku sešteloval, kontakty protáhl kouskem papíru a konečně jsem tedy mohl začít vysílat.

Připadal jsem si jak nějaký válečný radista. Ruční klíč jak z II. světové války, lovil jsem signály v rušení, ucho nalepené na reproduktoru, protože z náměstí tam šlo okny spousta hluku (řidiči tam mají ve zvyku pořád, naprosto bezdůvodně troubit). Spojení jsem si zapisoval propisovačkou do malého sešitku. Přesný čas jsem opisoval z displeje telefonu. Vysílal jsem jenom na pásmech 15m a 10m. Na nižších pásmech bylo to rušení příliš silné. Během všedních dní tam moc stanic nebylo, tak jsem se toho správce zeptal, zda bych mohl přijít o víkendu. To se totiž konal CQ WW DX CW contest. On bez problémů souhlasil. Bohužel, v sobotu se banka otvírá až v 9:00, kdy se odemkly rovněž dveře radioklubu. A v poledne za mnou správce přišel, že musím končit, protože banka má v sobotu otevřeno pouze do 12:00. Jsem přesvědčen, že nějaká dolarová bankovka by to opět bez problémů změnila. Ale řekl jsem si, že peníze kazí lidi, a tak jsem se sbalil, rozloučil, na autobusovém nádraží jsem si koupil lístek na noční autobus a v 19:00 jsem odjel do městečka Uyuni, poblíž solné pláně Salar de Uyuni.

       
část města La Paz
La Paz - El Alto
část města La Paz
ranní inverze v La Paz
Část města La Paz Na hraně mezi La Paz a El Altem Okrajová část města La Paz Ranní inverze v La Paz
       

Celkem jsem udělal na pásmech 15m a 10m pouze něco okolo stovky QSO. Převážně s Evropou, protože anténa byla tím směrem natočena. Není to žádný zázrak, ale vzhledem k tomu, že jsem vlastně s vysíláním z Bolívie vůbec nepočítal a navíc těch podmínkách co jsem popsal, jsem byl nakonec celkem spokojen. Jedna z prvních stanic na pásmu 10m, se kterou jsem udělal QSO byl Erwin OM7PY. Během necelých 3 hodin, které jsem se zúčastnil CQ WW jsem slyšel pouze jedinou OK stanici - OK7K. Sílou signálu se v podstatě nelišila od OH0V, OH1F, 9A1A nebo třeba DR1A.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.