599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Čtyřpásmová verze QRP transceiveru Elecraft K1

Vydáno dne 30. 01. 2012 (8319 přečtení)

KFL1-4 do K1 titulek Pro vysílání z výletů a dovolených jsem si již téměř před pěti lety postavil malý QRP CW transceiver s malou spotřebou - Elecraft K1. Předpokládal jsem použití hlavně na SOTY. Bylo to v době minima sluneční aktivity, kdy horní pásma zela prázdnotou. Tenkrát jsem tedy zvolil dvoupásmovou verzi pro pásma 80m a 40m.


    Pro vysílání z dovolené má tohle rádio několik zásadních výhod:

  • Je malé a lehké. V příručním zavazadle do letadla zabere minimální prostor. Mám ověřeno, že při umístění do tašky s fotovýbavou ho obsluha rentgenu na letišti přejde bez povšimnutí.
  • Má vestavěný automatický anténní tuner. Vynikající věc, vzhledem k tomu, že na cestách obvykle vysíláme do nějakých drátovek náhodné délky v náhodné výšce. V tuneru jsou použita polarizovaná relé, takže po naladění je jeho odběr ze zdroje zanedbatelný (řádově uA).
  • Velmi nízký odběr ze zdroje v režimu příjmu. 55mA bez audio signálu, 65mA s průměrným audio, 72mA s audio a zapnutým podsvětlením displeje. Napájecí napětí podle manuálu 8,5V až 15V DC. Mám však vyzkoušeno, že bez poškození vydrží napětí až 16,8V (napětí plně nabité 4 článkové LiPol baterie).
  • Prakticky libovolné nastavení šířky MF filtru přijímače. Je použit krystalový filtr laditelný varikapy, takže si můžeme zvolit tři různé šířky filtru, které si uložíme. V provozu potom tyto tři hodnoty přepínáme tlačítkem XFIL.
  • Výkon vysílače podle manuálu 0 až 7W regulovaný v mnoha krocích (téměř plynule). Moje zkušenost je, že zvládne i výkon až 10W, zvláště při napájecím napětí alespoň 14V (při špatném SWR bych ale již měl obavu o koncový tranzistor).
  • Vestavěný elektronický klíč. Stačí připojit pastičku a můžeme vysílat. Také je možné uložit si do paměti dva různé texty (výzvu) po 90ti znacích.

    Ale abych jenom nechválil, má také svoje chyby: (V pořadí podle důležitosti)

  • Špatná stabilita oscilátoru ladění. Rádio používá klasický LC oscilátor laděný varikapem. Jeho kmitočet ujíždí vlivem kolísání teploty. Již jsem si zvykl, že pokud přijdu na kopec (SOTA), nejprve musím vybalit rádio, připojit napájení a nechat ho "temperovat". Než postavím anténu, kmitočet rádia se jakžtakž usadí. Jakmile ale začnu vysílat, kmitočet za chvíli opět trochu ujede vlivem ohřátí hliníkové krabičky od koncového tranzistoru. Holt, koncepčně je ten oscilátor již trochu zastaralý.
  • Nízká intermodulační odolnost. Od vstupního směšovače s NE612 nemůžeme čekat zázraky. Hlavně na spodních pásmech je tedy nutné zapínat RX attenuátor.
  • Řízení AGC je odvozené z nízkofrekvenčního signálu. To je daň za jednoduchost zapojení. Pokud posloucháme na čistém kmitočtu a najednou tam začně někdo vysílat, tak než regulace "zabere" pracuje přijímač pár milisekund s plným ziskem. Zvláště při použití sluchátek je to docela nepříjemné. Při prolaďování pásma tenhle problém není, protože jak se plynule ladíme na stanici, zesílení se stačí regulovat. Dva obrázky jak se NF AGC projevuje jsou na konci článku.
  • Nepříjemný obdélníkový tón příposlechu. Pro někoho možná naprosto nepodstatná věc, ale mě to docela vadí. Zvláště proto, že jsem zvyklý mít nastavený poměrně nízký kmitočet zázněje (tady 480Hz) a v tom případě ten bzučivý tón zvlášť vynikne.




Na cesty po blízkém okolí je 80m ideální, na spojení s kamarády doma ze vzdálenějších Evropských zemí funguje dobře 40m, ale na lokality mimo Evropu by byla vyšší pásma lepší. Hlavně při tak malém výkonu a náhražkových drátových anténách. Proto jsem si teď objednal čtyřpásmovou verzi desky filtrů, kterou Elecraft označuje KFL1-4, a osadil jsem ji pásmy 40m, 30m, 20m a 15m. Je trochu škoda, že tato verze neumožňuje aby jedno z pásem bylo 80m. (klidně bych oželel 30m).

     
RF bandpass filter
premix bandpass filter
lowpass filter
Schéma bandpass
filtru na vstupu.
Schéma bandpass filtru
pro premix oscilátor.
Schéma lowpass
filtrů za TX.
     

Potřebu čtyř pásmových filtrů vyřešili použitím vždy společné indukčnosti pro všechna pásma, ke které se soustavou polarizovaných relé připojují potřebné hodnoty kondenzátorů. Na některých pásmech jsou kondenzátory zapojeny paralelně, takže při oživování (ladění pásmových filtrů) je nutné ladit jednotlivá pásma ve správném pořadí. Stejný princip je použit jak pro pásmové propusti na vstupu přijímače, tak pro ty v premix oscilátoru.

Dolní propusti za vysílačem jsou pouze dvě. Jedna pro horní dvě a druhá pro spodní dvě pásma. To je také asi hlavní důvod, proč v této čtyřpásmové verzi nelze použít pásmo 80m.

     
parts for KFL1-4
populated board from one side
populated board from other side
Součástky
na KFL1-4
Osazená destička
z jedné strany
Osazená destička
z druhé strany
     

Osazení součástek modulu KFL1-4 je práce na jedno odpoledne. Nejpracnější je asi navinutí a osazení celkem 10 toroidních indukčností. Čtyři z nich mají po dvou vinutích (ladící a vazební).

Stavebnice obsahuje navíc dva krystaly do oscilátoru. Jeden z nich je pro případ, že bychom chtěli pásmo 30m již od 10,000MHz, namísto u nás povoleného 10,100MHz. Druhý je potom pro nahrazení pásma 21MHz pásmem 18MHz (WARC 17 metrů).

     
KFL1-2 and KFL1-4 for comparison
KFL1-4 built in K1 case
completed with antenna tuner
dvoupásmová verze
čtyřpásmová verze
KFL1-4 vestavěná v K1 Nad destičkou filtrů
je anténní tuner.
     

Oživení spočívá v podstatě jenom v doladění pásmových propustí kapacitními trimry na maximum přijímaného signálu. Na to je dobré mít nějaký VF generátor s možností regulace výstupu, ale dá se to naladit i bez něho, například s použitím jiného transceiveru, nebo v nouzi šumu z pásma. Potom se tytéž filtry nastaví ještě jednou v režimu vysílání, kdy již vidíme přesněji maximum naladění. Na to je dobrá umělá zátěž a nějaká diodová sonda na detekci výstupního napětí.

Pak se ještě přesně nastaví měření kmitočtu na každém pásmu zvlášť. To je záležitost software, nastavuje se to v menu. Žádným trimrem se při tom nekroutí.

Jako úplně poslední operace se může nastavit indikace výkonu. Aby souhlasil skutečný výstupní výkon s hodnotou zobrazovanou na displeji.




K1 ve čtyřpásmové verzi jsem dodělal ve večerních hodinách, tak jsem hned zavolal první stanici, kterou jsem na pásmu 40m uslyšel dávat výzvu. Vyšší pásma 20 a 15m již byla mrtvá a na 30m nemám anténu. Z nahrávky je slyšet, jak mi při každém vysílání vždycky trochu ujel kmitočet.



QSO s I1CKO
(9 minut, 8,8 MB)


     
AGC
AGC
K1 with LiPol
AGC řízené
NF signálem
...
     

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.