599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 18. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět TinyBug s příposlechem

Vydáno dne 08. 08. 2011 (9586 přečtení)

TinyBug s příposlechem Dělal jsem nedávno nějaké pokusy s přímosměšujícím TRXem na VKV a přitom jsem potřeboval příposlech pro klíčování. Obvykle se to dělá tak, že se tam dá nějaký multivibrátor, který je klíčován společně s vysílačem. Jenomže to má odporný obdélníkový zvuk. Tak mě napadlo, že si postavím nějaký jednoduchý elektronický klíč se sinusovým generátorem a reproduktorkem, který pak budu moci používat ke všem těm pokusným zapojením transceiverů.


Už před pár lety jsem si postavil jednoduchý TinyBug (schéma, popis ovládání, program) podle Jindry OK4RM. Udělal jsem to narychlo na univerzálním plošném spoji a používal jsem to na klíčování FT840. Dneska již mají všechny komerčně vyráběné TRXy nějaký klíčovací obvod vestavěný, takže nic takového není potřeba. Když jsem FT840 prodal, klíč jsem dal jednomu kolegovi z radioklubu, který se chtěl učit telegrafovat.

I když se již jednočip ATtiny12 nevyrábí, dá se stále ještě celkem bez problémů koupit. Použil jsem proto stejné zapojení jako tehdy, pouze jsem ho doplnil o NF oscilátor s příčkovým článkem a zesilovač s obvodem LM386N-1. Zkompilovaný kód programu lze stáhnout z výše uvedeného webu Jindry OK4RM (soubor s příponou .hex) a do jednočipu nahrát například pomocí udělátka na paralelní port PC a programu Ponyprog, jak je to popsáno v tomto článku.
Hodnoty kondenzátorů připojených na kontakty pastičky (C9, C10) jsem z původní hodnoty 15nF musel zvětšit na 100nF. Možná by mohla být hodnota i vyšší. S původní hodnotou ve spojení s pastičkou Begali jsem měl problém s vysíláním, pravděpodobně kvůli zakmitávání kontaktů. (Se starší pastičkou s nějakými pocínovanými kontakty jsem kupodivu problém neměl.)

     
TinyBug schema
TinyBug DPS
TinyBug osazovak
schéma plošný spoj ze strany mědi
(není v měřítku)
Osazení součástkami
Hodnoty viz. schéma
     

Kmitočet oscilátoru s tranzistorem T3 je dán hodnotami kondenzátorů a odporů ve zpětné vazbě. S hodnotami které jsou ve schématu mi vyšel kmitočet docela přesně 500 Hz. Pokud bychom místo kondenzátorů 33nF dali 22nF (všechny čtyři), vyjde kmitočet zhruba na 750 Hz. Příčkový článek má docela velký útlum, takže je dobré použít na místě T3 tranzistor s větším zesilovacím činitelem. Odpor R7 doporučuji moc nezmenšovat abychom příliš nezatížili výstup z oscilátoru. Při daném napájecím napětí 5V je trochu problém udržet oscilátor kmitat čistě sinusově takže jsem paralelně k trimru R8 zapojil C14, čímž se signál trochu vyčistí. C14 můžeme klidně ještě zvětšit, napětí pro buzení zesilovače na trimru R8 je docela dostatečné.

Obvod pro klíčování tónu příposlechu (tranzistory T1 a T2) vypadá na první pohled trochu podivně. Tranzistor T2 v klidovém stavu zkratuje NF signál na zem. V zaklíčovaném stavu se rozepne a signál prochází dál do zesilovače. Pomocí R9, R18 a C6 je nastaven náběh a doběh značky, aby moc nekliksal a byl příjemný na ucho. Možná by stálo za pokus použít na místě T1 a T2 polem řízený tranzistor BS170 nebo nějaký podobný (nezkoušel jsem).

Obvod LM386N-1 je v katalogovém zapojení. Výstupní kondenzátor C15 zvolíme podle toho, jak nízký tón chceme používat a podle impedance připojeného reproduktoru. C8 stačí 1uF, i když v některých schématech bývá mnohem vyšší. Hlavní je, aby byl co nejblíž k vývodům integrovaného obvodu. Bez něj bude zesilovač spolehlivě kmitat.

Klíčovací tranzistor T4 použijeme takový, aby vydržel klíčování našeho TRXu. U většiny moderních polovodičových transceiverů vyhoví v podstatě jakýkoliv malý NPN tranzistor. Něco na způsob BC546, KC508 a podobně, asi i BS170. Pro větší výkony by možná šel použít některý z polem řízených z řady IRF5xx, ale pak by bylo potřeba změnit plošný spoj.

Plošný spoj je jednostranný se třemi drátovými propojkami. V sekci DOWNLOAD jsou uloženy dva .pdf soubory se zobrazením ze strany spojů i ze strany součástek. Po vytištění v měřítku 100% je lze použít k výrobě, třeba "žehličkovou metodou" (k tomu se hodí ta verze se zobrazením ze strany součástek).

     
TinyBug osazená destička
TinyBug detail
sinus
Osazená destička Detail osazené destičky Náběh tónu 500Hz
     

A nakonec ukázka zvuku nahraného přes zvukovou kartu přímo z výstupu LM386.

CQ DE OK1HDU

Reproduktorek na fotografii výše má pochopitelně větší zkreslení, než je v této ukázce.






Pokračování příště

Již jsem se rozhlížel, do jaké krabičky bych klíč zabudoval, když se na webu Milana OK1IF objevil popis klíče PicoKeyer od N0XAS. Ten se mi tak zalíbil, že jsem si okamžitě objednal naprogramovaný PicoKeyer Chip. Stačí mi ta jedna "klíčová" ;-) součástka a to ostatní si udělám sám. Tak teď jen čekám, kdy mi to pošta doručí. Zatím mám čas navrhnout si na to plošný spoj.




Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.