OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 25. 01. 2021    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Letošní Vánoční dárek

Vydáno dne 23. 11. 2010 (6598 přečtení)

siganlhound title Tak jsem letos trochu předběhl čas a již v říjnu jsem si koupil dárek k Vánocům. Jedná se o spektrální analyzátor s rozsahem 1Hz-4,4GHz se zvláštním názvem Signal Hound USB-SA44. Pracuje na principu SDR s ovládáním a zobrazením pomocí obslužného programu na osobním počítači.


Přístroj jsem objednal přímo u výrobce v USA a zaplatil přes PayPal. Bohužel výrobce posílá zboží výhradně přes FedEx a tady nastal trošku problém. Ačkoliv jinak docela kritizuji Českou poštu za její služby, zde musím napsat, že v porovnání s firmou FedEx (která je přitom nesrovnatelně dražší) zvládá Česká pošta vyřízení formalit s proclením a zaplacení DPH u zásilek ze zahraničí mnohem lépe.

Balík dorazil za necelé dva týdny po objednání a zaplacení. V přepravní krabici je další krabice, tentokrát barevná s fotografií přístroje a stručným popisem parametrů. Uvnitř je potom kromě vlastního přístroje ještě CD s ovládacím programem a USB kabel.

     
krabice signalhound
signalhound_2
signalhound příslušenství
Krabice přístroj CD a USB kabel
     

Samotný přístroj má poměrně jednoduchou mechanickou konstrukci. Jedná se o hliníkový dutý profil s panýlky na obou koncích. Na jednom panýlku je hlavní vstupní konektor - typ SMA a LED dioda indikující provozní stavy. Na druhém panýlku jsou dva BNC konektory. Jeden pro možnost připojení externího referenčního oscilátoru 10MHz, druhý je víceúčelový - Self test, Trig in, Sync out. Uprostřed je standardní zdířka pro USB (typ B). Přístroj potřebuje USB 2.0, a je přes něj i napájen. Nepotřebuje tedy (a ani neumožňuje) napájení z externího zdroje.

     
vlastní přístroj
panel se vstupem
panel s USB konektorem
50 Ω vstup 2x BNC + USB
     

Instalace software z přiloženého CD proběhla bez problémů. Podle manuálu se musí provést ještě před připojením přístroje do některého USB portu. Spuštěním souboru setup nainstalujeme jak vlastní obslužný program, tak potřebný ovladač. Podle manuálu je potřeba poté počítač restartovat, měl jsem však pocit že na Win-XP vše fungovalo i bez restartu. Program je pouze pro OS Windows.

Po prvním připojení a spuštění programu si program z přístroje načte "kalibrační data". To trvá asi deset sekund. Pak již je možné měřit. Pokud si chceme ověřit, že je vše plně funkční, propojíme VF kablíkem vstup přístroje (SMA konektor) s BNC konektorem (Self test) a z menu Utility spustíme SELF TEST. Pak sledujeme na obrazovce výsledky jednotlivých testů. Tady si neodpustím poznámku, že mi přijde trochu zvláštní, že u přístroje v přepočtu za skoro dvacet tisíc Kč, není přibalen žádný VF kabel. Všechny potřebné kabely (kromě USB) si musíme vyrobit, nebo dodatečně koupit. Čekal bych třeba alespoň redukci z SMA na N, nebo kablík pro výše zmíněný Self Test. Firma však tuto "bižuterii" nabízí coby "Optional Accessories", samozřejmě za patřičný peníz.

     
nutný měřící kablík
redukce SMA na N
attenuátor 30dB
Kablík s SMA konektorem Redukce SMA-N S výkonovým attenuátorem 30dB
     

Vlastní měření asi nemá smysl popisovat. Kdo někdy nějaký podobný přístroj používal, nebude mít s ovládáním žádné problémy. Kdo nepoužíval, ten se brzy zorientuje. Myslím, že print-screen ovládací a zobrazovací plochy dává dostatečnou představu. Pro mne bylo zpočátku trochu matoucí nastavení interního attenuátoru 5-10-15 dB. Ten lze uživatelsky nastavit jen omezeně a hlavně jeho hodnota je již započítána v zobrazeném údaji. Není tedy potřeba nic přičítat, nebo odečítat. Osobně bych považoval za šikovné, kdyby se někde dala nastavit též hodnota externího ATT, aby se zobrazovala přímo hodnota také bez počítání.

       
sestava s attenuátorem
nastavení 500mW K1
20m band CQ WW SSB
brief specifications
při měření výkonu K1
externí ATT 30dB
nastaveno 500mW
pro CUC contest
pásmo 20m při CQ WW SSB
anténa - 0,5m drátu
stručné parametry
       

Pro měření si musíme opatřit minimálně jeden kabel s SMA konektorem. Pro měření úrovní vyšších než +10dBm (měření na vysílači) pak potřebujeme nějaký průchozí útlumový článek, pokud možno dostatečně přesný. (Podle manuálu vstup "přežije" maximálně úroveń +20dBm.) Na vstup nesmí přijít stejnosměrné napětí. Pokud tedy je náš signál podložený stejnosměrnou složkou, je potřeba ho oddělit.

Kromě běžného prohlížení spektra signálů a jejich měření pomocí dvou značek (markers) nabízí ovládací SW některá specializovaná měření.(Avšak u profesionálních přístrojů dnes již celkem běžná). Jedná se o měřicí přijímač, měření vyšších harmonických (do desáté harmonické), a zobrazení průběhu fázového šumu. Je tu také možnost demodulace AM nebo FM signálu a jeho poslech přes PC reproduktory.

Pro představu jsem výše umístil dvě kopie obrazovky a zkrácený popis parametrů ofocený z krabice. V sekci download je možné stáhnout si kompletní uživatelský manuál, kde je popsán i princip činnosti (liší se v závislosti na zobrazované šířce pásma) a omezení, která z principu činnosti plynou.

Jarda ok1hdu

PS:
Letos v říjnu byla cena tohoto přístroje 795 USD. Před pár dny se však na webu výrobce objevila nabídka vylepšené verze s označením USB-SA44B, ovšem s "vylepšenou" cenou 919 USD.


   | Celý článek |      Informační e-mail tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
19.08.2020:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.
Fotoalbum je prozatím zrušeno.

O   kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.