599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Pokusy s pásmem 70 MHz

Vydáno dne 13. 05. 2010 (8898 přečtení)

title2

Rozhodně se nepovažuji za nějakého fanatika VKV provozu. Proto, když se někdy předloni objevila informace, že je ČTÚ ochoten vydat amatérům 50 individuálních povolení ročně na pásmo 70MHz, nepovažoval jsem to za důvod, okamžitě o tuhle koncesi žádat. Myslel jsem si, že je tu určitě spousta VKV nadšenců, kteří limit rychle vyčerpají. Na konci minulého roku jsem se někde dočetl, že přestože se tento limit zdál na první pohled nízký, nebyl amatéry v OK zdaleka využit. Proto jsem si na začátku letošního roku také požádal o koncesi na tohle pásmo.



Ani ne tak proto, že bych chtěl nějak zásadně změnit moje radioamatérské zaměření ale chtěl jsem si prostě zkusit postavit transvertor na tohle pásmo. A aby to člověk mohl vyzkoušet, měl by na to mít také koncesi. Žádost o koncesi jsem poslal hned první pracovní den tohoto roku. Přišla mi velice rychle, snad do týdne. Trochu mne překvapilo, že ačkoliv je do většiny směrů povolený výkon E.R.P 10W (azimut 90 - 355 st), tak do azimutu 355-90st (zhruba na Polsko) je omezen dokonce jen na 4W E.R.P.


Skoro všechny komerčně vyráběné transceivery mají dneska pásmo 50MHz. Proto mne napadlo využít tohle pásmo jako mezifrekvenci pro pásmo 70MHz. Již více než před rokem jsem si zkusil postavit jednoduchý konvertor pouze pro příjem. Použil jsem pro mne v tu chvíli nejjednodušší řešení. Integrovaný obvod - směšovač NE612 (SA612) jsem doplnil pásmovými propustmi, 70MHz na vstupu a 50MHz na výstupu. Na vývody pro oscilátor jsem připojil krystal 20Mhz. Fungovalo to, ale citlivost nebyla nijak oslnivá. Navíc to docela dost šumělo. Dal jsem na vstup nějaký integrovaný zesilovač (MAR..., ERA...) spolu s dalším laděným obvodem. Již přesně nevím, který typ zesilovače to byl, náhodou jsem ho měl v šuplíku. Citlivost se zlepšila. Byl jsem schopen rozeznat CW signál na vstupu o úrovni cca 0,2uV. Tak jsem to připojil k nějaké drátové anténě a doufal, že zaslechnu nějaký provoz. Kromě tu a tam nějakého zázněje jsem však žádný provoz neslyšel.

     
schéma konvertoru (bez záruky)
konvertor s SA-612
zesilovač na vstupu
Schéma konvertoru
(bez záruky)
provedení na
univerzální desce
zesilovač na vstupu
     




Letos, po více než jednom a půl roce od těchto pokusů, když už jsem měl koncesi, jsem se rozhodl objednat stavebnici transvertoru Elecraft XV-50, a přeladit to na 4m.

    Hlavní důvody pro použití této verze transvertoru byly:
  • nejsou potřebné zásadnější změny v obvodu oscilátoru. Původní oscilátor kmitá na 22MHz (50MHz-28MHz), nový na 20MHz (70Mhz-50MHz).
  • je v něm použitý výkonový zesilovač určený pro pásmo 70MHz (integrovaný obvod Mitsubishi RA 30H0608M)

     
schema xv-50
schema xv-50
schema 1 schema 2
     

Znamenalo to tedy pouze přeladit pásmové propusti na výstupu i na MF straně. Laděný obvod na vstupu - L1 C1 se dá doladit stávajícím kapacitním trimrem C1. Oscilátor mohl zůstat beze změn, pouze jsem původní krystal 22Mhz vyměnil za 20Mhz. Nakonec jsem (zatím dost provizorně) přeladil dolní propust na výstupu. Všechny laděné obvody jsem ladil "pasivně" ještě před zapájením ostatních součástek na desku.

     
BPF 70MHz 1
BPF 70Mhz 2
BPF 70MHz schema
BPF 70Mhz Vazební kapacity 0,5 pF
složené ze dvou.
Hodnoty součástek
     

Použil jsem na to anténní analyzátor miniVNA. Nejde o žádný profesionální přístroj, ale naladění s jeho pomocí je velice pohodlné. Na obrazovce PC se zobrazuje propustná křivka, a okamžitě vidíme jak se projeví jakákoliv změna součástky. Bohužel, miniVNA nemá takový dynamický rozsah, abychom mohli změřit potlačení, které je větší než cca 50dB (nahoře nad 100MHz ještě méně). Nějaké podrobnosti o měření pomocí tohoto přístrojku jsou na webu Jardy OK1CJB.

     
BPF 70Mhz 3
BPF 70MHz 4
Průběh BPF 70MHz Detail vrcholku
     

Naladění 70MHz propusti nebyl problém. Použité cívky jsem nechal původní, pouze jsem je jádry dolaďoval. (Určitě by bylo lepší cívky vyměnit za nějaké, které by byly vhodnější pro toto pásmo. Nevím však, kde by se daly takové cívky sehnat. Nebo alespoň kostřičky, které by pasovaly do plošného spoje.) Do správného pásma jsem se dostal hlavně změnou kondenzátorů. Jelikož jsem neměl smd kondenzátory menší než 1pF, musel jsem jako vazební použít vždy dva v sérii - udělal jsem z nich jakýsi můstek - viz foto. Trochu potíž jsem měl s MF 50MHz stranou. Abych řekl pravdu, není mi moc jasné jak správně naladit diplexer C57, L17, R25. Nastavení tohoto obvodu je velmi nevýrazné a nejlépe se mi jevilo při úplně vyšroubovaném jádře L17.

       
BPF 50MHz 1
BPF 50Mhz schema
BPF 50MHz 2
BPF 50MHz 3
BPF 50Mhz Hodnoty součástek Průběh zdálky průběh zblízka
       

Oproti původnímu zapojení jsem vynechal ochranné LED diody D10 a D11 spolu s indukčností L9, která by měla rezonovat s kapacitou těchto LED. Jejich kapacita je však pro pásmo 50MHz již docela veliká a nechtělo se mi pokusně strefovat do rezonance. Ty diody by měly ochránit směšovač, pokud bychom nějakým omylem zavysílali do transvertoru přepnutého na příjem. Holt si budu muset dávat větší pozor při propojování.

       
LPF puvodni 1
LPF 70MHz 3
LPF 70MHz 1
LPF 70MHz 2
LPF původní (50MHz) Upraveno na 70MHz Průběh zdálky Průběh zblízka
       

Výstupní filtr jsem zatím provizorně přeladil pouze změnou kondenzátorů. Jeho průběh tedy určitě není ideální. Má docela útlum v propustném pásmu, takže se při vyšším výkonu trochu hřeje. Vzhledem k výkonu, který je u nás v současnosti na tomhle pásmu povolen to však není žádná tragédie. Optimální by bylo vyměnit i obě cívky. Doufám, že na to budu někdy mít čas a náladu.

Po naladění všech propustí jsem osadil součástkami celou desku, v podstatě podle originálního návodu. Oživení proběhlo také v podstatě podle originálního návodu, pouze doladění propustí již nebylo potřeba.


Transvertor jsem oživil někdy koncem ledna a teprve koncem dubna jsem měl čas ho vyzkoušet. Anténu jsem koupil od Jirky OK5IM. Na obrázku je její průběh PSV změřený rovněž pomocí miniVNA. Provizorně jsem ji instaloval na trubku na střeše, na které byl původně 3El tribander ECO. Napevno jsem ji nasměroval na Hradec Králové.

     
antenna
antenna SWR
Anténa anténa změřena
pomocí MiniVNA
     

E-mailem jsem se domluvil s Vráťou OK1KT a konečně jsem udělal moje první QSO na tomhle pásmu. Oboustranný report 59+20dB mne potěšil. Je pravda, že nejde o žádný DX, ale alespoň jsem si prakticky vyzkoušel, že to funguje. Bohužel to bylo zatím jediné QSO. Pokud jsem doma v hamshacku a nevysílám zrovna na KV, skanuji celé pásmo 4m, ale zatím jsem nějaký amatérský provoz nezaznamenal. Uvidíme, třeba jednou přijdou ty správné podmínky a nebudu se stačit divit.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.