599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Zážitky z OK/OM-DX contestu

Vydáno dne 17. 11. 2009 (5807 přečtení)

10 minut po závodě Ať si říká kdo chce, co chce, můj názor je, že OK-OM DX contest je pro mne nejlepší příležitost, jak si užít CW závodění s LP výkonem. Pokud člověk jede v all-band kategorii, je celých 24 hodin co dělat. Letos jsem si řekl, že se na to musím pořádně připravit. V minulých letech jsem antény i všecko ostatní připravoval na poslední chvíli. To je pak člověk utahaný a chce se mu brzo spát. Tak jsem s tím letos začal už skoro 14 dní před závodem.


Rozhodl jsem se, že to letos pojedu z klubového stanoviště OK1KHL. Jsou tam přece jenom lepší antény, i když hlavně na horní pásma. Na 80m a 160m jsou to také jenom dipóly Inv-V, ale zase je to dál od civilizace, takže tam není takové rušení, jako v obydlených oblastech. A když tam nějaká anténa není, tak je dost místa, aby si ji člověk postavil. Třeba jenom provizorně, a po závodě to zase může sbalit.

Jelikož jsem však v klubu v podstatě jediný, kdo jezdí CW závody, musel jsem antény doladit na spodní úseky pásem. Nejenom ty drátovky na dolní pásma, kde je to celkem jednoduché, ale i YAGI na 20m, která měla v úseku 14,0-14,1 tak vysoké PSV, že mi to na rádiu stahovalo výkon. Mohl bych to sice ošidit tunerem, ale to by bylo takové pochybné řešení. Proto jsem okamžitě po CQ WW DX SSB contestu provizorně prodloužil konce dipólu kousky hliníkových trubiček.

     
Inv-V na 40m
GP na 40m
Doladit Inv-V na 160m
Inv-V na 40m GP na 40m Doladit Inv-V na 160m
     

Na 40m jsem natáhl rovněž dipól Inv-V, ale také můj oblíbený GP vertikál. Tentokrát jsem použil delší laminátový stožár, takže balun s připojenými radiálami byl asi ve výšce 3m. Petr OK1BOA si nemůže na 40m vynachválit 4-square, který použil během již zmíněného SSB závodu, ale mě se zdá, že signály z něj nejsou o nic silnější než z obyčejného vertikálu. A na blízko - po Evropě je jednoznačně lepší ten dipól. Asi nějak neumím ten 4-SQ používat. Když už jsem byl v té stavbě antén, natáhl jsem i vertikální trojúhelníkovou smyčku délky 40m. Ta má výhodu v tom, že ladí i na vyšších pásmech. Během závodu jsem ji měl připojenou do druhého přijímače K3, a mohl jsem bez problémů občas mrknout na aktivitu na jiných pásmech, aniž bych přerušil provoz. (ovšem jen do chvíle, dokud jsem K3 používal, ale o tom až o kousek níž).

     
doladit YAGI na 20m
...
Možná příčina problémů s klíčováním K2
Doladit YAGI na 20m ... Bohužel, v této poloze
se koaxy dotýkají
dipólu na 160m
     

Tím jsem měl tedy celkem 4 různé antény na pásmo 40m! Mohl jsem je tedy přepínat a porovnávat vlastnosti, i když uznávám, že dost subjektivně. Je mi jasné, že jedna pořádná směrovka, třeba HB9CV by byla lepší, jenomže to už je jaksi jiná váhová kategorie.

   
Doladit Inv-V na 80m
Doladit Inv-V na 80m
Doladit Inv-V na 80m ...
   

Na přepínání antén jsem použil relátkový přepínač, který jsem kdysi popsal na tomto webu. Antény na 40m jsem měl připojeny přes další - ruční přepínač. Pouze ta smyčka byla připojena přímo do druhého anténního konektoru na K3. Na logování jsem použil jednu starší verzi TR4W, kterou jsem měl celkem prověřenou používáním v různých krátkých lokálních závodech. Všechno, včetně počítače jsem napájel známým 12V spínaným zdrojem Alinco.

asi 2 hodiny před závodem

asi 3 hodiny před závodem

Závod probíhal celkem v pohodě, spojení v deníku krásně přibývala a já jsem měl pocit, že mě nic nemůže překvapit. Pak se to najednou stalo. V 19:57 UTC, právě když jsem dělal na 160m QSO 631 se stanicí SP6A v transceiveru cvaklo nějaké relé, TRX přestal vysílat a na displeji se objevila informace ERR 12V. Zkusil jsem rychle TRX vypnout a zapnout (známý "RESET EFEKT"). Zdálo se že naskočil normálně, tak jsem QSO s polskou stanicí dokončil. Pak jsem si ale všiml, že vysílám pouze s 5 watty. TRX se tedy sám přepnul do QRP módu. Zkusil jsem přidat výkon, a vše se zdálo bez problému. Jakmile jsem však zaklíčoval situace se opakovala. Když jsem zkusil přepnout na jiné pásmo, na displeji se objevila informace ať zkontroluji jistič napájení 100W PA na zadním panelu. Ten byl však v pořádku. Tak, a co teď. Chvíli jsem nebyl schopný vymyslet, co dál. Když člověk závodí, je tak trochu mimo svět. Najednou jsem byl ve stavu, jako když se člověk probudí z hlubokého spánku, a chvíli mu trvá, než mu dojde, kde je, a co se kolem něho děje. Zkontroloval jsem zdroj 12V, ten však fungoval bez problémů. Docela topil, ale lezlo z něj poctivých 13,8V. Našel jsem šroubovák, a sundal vrchní kryt K3. Žádnou zjevnou závadu, něco spáleného, zčernalého, nebo utrženého jsem tam neviděl. Zkusil jsem kouskem drátu propojit kontakty jističe PA. Po zaklíčování se opět opakovala již popsaná situace. Nedalo se nic dělat, musel jsem dojet pro náhradní rádio. Vyrazil jsem autem domů a již cestou jsem přemýšlel, kam jsem dal 100W PA do K2. Tohle rádio jsem v poslední době používal hlavně na QRP s vestavěnou baterií a 100W koncový stupeň jsem měl demontovaný. PA jsem našel, tak jsem ho do K2 asi během 10 minut nainstaloval. Horší to ale bylo s kabelem na připojení k PC a na klíčování. (kdyby si tak člověk někam psal, do které bedny, nebo šuplete kterou věc dal, hi). Během několika minut byl hamshack jako po návštěvě bandy zlodějů. Nakonec jsem ho našel v bedně pod stolem a vyrazil jsem tedy zpátky na závodní stanoviště. K2 jsem připojil, zapnul, ... a nic. Ve sluchátkách jenom podivné vrčení. Několik vteřin jsem přemýšlel, a pak mi došlo, že jsem při připojování PA nejspíš otočil komunikační kabel uvnitř K2. Ten konektor nemá žádný klíč ani zámek, takže si člověk musí pamatovat jak ho připojit. Trochu jsem se orosil na čele, protože v manuálu se píše, že jeho otočením se může TRX poškodit. Takže znova K2 rozšroubovat, přehodit ten konektor a zkusit zapnout. Naštěstí K2 naskočila bez problémů. Zkusil jsem zavysílat, a výkon z toho lezl také. Ani jsem už K2 pořádně nezakrytoval a dal jsem se zase do závodění.

Docela mi chvíli trvalo, než jsem se přeorientoval na jiné ovládání rádia. Stále jsem hledal na předním panelu nějaká tlačítka a knoflíky. Trochu jsem si také musel zvyknout na jiný zvuk rádia. Až v tuhle chvíli jsem si uvědomil, že K2 podstatně méně šumí, hlavně na spodních pásmech. Jako kdyby si uměla lépe poradit s rušením a šumem, který se na spodních pásmech vyskytuje. Nevím, jak si to vysvětlit. Že by přece jenom to DSP v K3 nebylo tak dokonalé, jak se všeobecně tvrdí? Trochu jsem měl problém s klíčováním. I když jsem klíčoval z počítače, připadalo mi to takové nějaké nepravidelné. Asi podobně, jako když bych jel na ruční klíč. Pokud jsem zkusil pastičku, tak to šifrovalo. Dost času jsem ztratil hledáním nějakého vadného konektoru, ale na nic jsem nepřišel. Až později jsem zjistil, že tyhle problémy byly jenom na pásmu 160m. (Až po závodě jsem si všiml, že koaxiály od antén na 20m a 15m se v určité poloze rotátoru dotýkaly dipólu na 160m. Viz fotka výše. Napadlo mě, že jsem tím mohl "zavléci VF" do hamshacku. I když nějakého horšího PSV na 160m jsem si nevšiml. Ještě to budu muset prověřit.)

Tím pádem jsem zbytek závodu odjel na starou dobrou Ká-dvojku. Antény jsem musel přepínat ručně, ale pořád lepší než vysílat s 5W v kategorii LP. Přímá ztráta byla si hodina provozu a potom trochu problémy, než jsem se na K2 přeorientoval. Zpětně, z celkového výsledku jsem to odhadl na ztrátu asi tak 50 až 70 QSO.

   
10 minut po závodě
Detail K2
10 minut po závodě. Detail K2
   

Tahle událost mě sice na chvíli tak trochu "rozhodila", ale je zajímavé že se mi tentokrát vůbec nechtělo spát. Prostě podvědomě jsem asi cítil, že bych tu ztrátu měl nějak dohnat, a že každého QSO které neudělám je škoda. Nakonec se mi podařilo udělat víc spojení než vloni. Tím jsem si závazek splnil a jsem tedy spokojen, ať už výsledek dopadne jak chce. Trochu mi vrtá v hlavě velký počet opakovaných QSO (dablů). Proč mě tolik stanic volalo podruhé? Jediné co mě napadá je, že poprvé odpovídaly někomu jinému, koho jsem měl v přeslechu, a já jsem měl pocit, že volají mne. Také ještě stále nevím, co je za problém s tou K3. Doufám, že to nebude něco vážného. Chtěl jsem se letos poprvé zúčastnit CQ WW DX CW a použít k tomu K3. Když by se mi to do té doby nepodařilo opravit, holt použiji zase K2.

    Takže shrnutí:
  • Kategorie : Low Power, All band
  • Počet QSO : 1311
  • Počet násobičů: 789

Jarda ok1hdu/ok7u


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.