599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Morse Runner pro začátečníky

Vydáno dne 05. 11. 2009 (6726 přečtení)

MR-titulek Jak se zdá, tak počet účastníků CUC (Cimrmanova utajeného contestu) neustále roste. Docela mě ale překvapuje, že v komentářích si někteří z nich stěžují, jak jim dělá problémy používání počítačového závodního deníku. Píší, že jim to s tužkou a papírem jde lépe, a počítačový deník že je vlastně zdržuje.
Poznámka:
Velice podrobný popis programu MORSE RUNNER je na webu Radka, OK1FHI.


V tomto případě je to asi jedno, závod trvá jenom půl hodiny, takže není problém použít tužku a papír. Pokud to však bereme jako trénink na větší závody, je vhodné naučit se počítačový deník používat.

Podle mého názoru je pro starší amatéry, kteří nejsou na počítačový deník, a nebo prostě použití počítače v hamshacku zvyklí, největší problém zápis přijímaného CW textu přímo na klávesnici. Viděl jsem i situaci, kdy si dotyčný zapisoval přijímaný text na papír a hned ho přepisoval do počítače. To je samozřejmě naprosto špatně, a v praktickém závodním provozu je to nepoužitelné.

Není nutné naučit se psát "všemi deseti", i když pokud to někdo zvládne, je to jistě výhoda. Sám požívám pouze 4 prsty a k tomu pravý malíček na Enter (hi). V závodech nepřijímáme nějaké dlouhé texty, které bychom nestihli zapsat. Pro to aby se to člověk naučil existuje velice šikovný program Morse-Runner. Tento program je většinou zmiňován v souvislosti s nácvikem příjmu v pile-upu a proto se většina začátečníků domnívá, že to není nic pro ně. (Mimochodem: víte, že výraz pile-up znamená hromadnou, nebo řetězovou dopravní nehodu?). Program velice realisticky simuluje provoz s počítačovým závodním deníkem v závodě CQ WPX. Výhoda je, že si můžeme nastavit parametry (rychlost vysílání, úroveň rušení, počet volajících stanic) podle svých schopností. Tenhle program má však také možnost spustit režim "Single Calls", který je jako dělaný právě na nácvik zápisu závodních spojení do počítačového deníku.

Doporučuji program si zde stáhnout a nainstalovat.

Není nutné mít nějaký super výkonný počítač, ale na nějaké hodně staré vykopávce to nepoběží. Tedy ne tak, aby to bylo použitelné. Každopádně je potřeba aby počítač měl zvukovou kartu.
Myslím, že je lepší mít klávesnici přepnutou na anglickou verzi. Tedy s číslicemi v horním řádku a nikoli českými znaky ě,š,č,...atd. Není problém přehodit si Y a Z, pokud je na to někdo zvyklý z české verze. Mě se nikdy neosvědčilo používání číselné klávesnice vpravo. Je to trochu stranou a při zápisu to zdržuje. Navíc, pokud bychom někdy v budoucnu museli použít notebook bez nějaké externí klávesnice, měli bychom s tím problém.
Dále bych doporučil vzít si sluchátka, která používáte k rádiu.

Podmínkou pro trénink s programem Morse Runner je, být schopen pro začátek přijímat alespoň 50 znaků za minutu (10 WPM). Pomalejší tempo nejde nastavit. "Protistanice" vám budou odpovídat přibližně stejným tempem jaké si nastavíte na vysílání, některá nepatrně rychleji, jiná zase trochu pomaleji, prostě jako v reálném provozu. Ve skutečnost ale většina odpovídajících "protistanic" z programu vám bude vysílat o něco pomaleji, než je nastavené tempo.

Morse Runner

Na obrázku výše je okno, které se objeví po spuštění programu. Červeně jsem tam dopsal nějaké vysvětlivky. Snad je to dostatečně srozumitelné. Když si nastavíte požadované parametry, klikněte na malou šipečku (černou) u tlačítka RUN vpravo dole. Z nabídky vyberte "Single Calls".

Single Calls

Okamžitě po kliknutí se z reproduktoru (ze sluchátek) ozve volající stanice. V tomto režimu (Single Calls) není potřeba dávat výzvu. V daném okamžiku vás bude volat vždycky pouze jedna stanice. Takže žádný pile-up. Až když od ní všechno řádně přijmete, zapíšete a potvrdíte, začne vás volat další. Přijatou značku zapíšete do okna Call vlevo dole a potvrdíte Enter. Váš počítač (jakoby přes rádio) začne okamžitě vysílat. Zopakuje přijatou značku, dá 5NN a 001 (report a číslo QSO). Přitom automaticky doplní do okna přijatý RST 599 a přesune kurzor do okna Nr., kde čeká na zapsání přijatého čísla spojení. Protistanice vám potom (obvykle) vyšle:

R 5NN 001 (R-potvrzuji, 5NN-report, 001-číslo qso)

Zápis QSO

Vy do okna Nr. zapíšete to číslo, které jste přijali a potvrdíte Enter, program za vás vyšle TU (poděkování a ukončení QSO). Pokud je vše v pořádku, ozve se vám další stanice, jejíž značku zapíšete do okna Call vlevo dole, atd...atd... a tak pořád dokola.



    Výjimečně se stane, že "protistanice" chce něco zopakovat. Potom využijete klávesy F1 až F8:
  • F1-CQ: dává výzvu (v režimu "Single Calls" není potřeba, stanice volají samy)
  • F2-<#>: 5NN 001 (report a číslo spojení, pokud se protistanice zeptá NR?)
  • F3-TU: (poděkování a ukončení QSO, pokud to protistanice přeslechla, a stále vám něco opakuje). Pokud jsme měli napoprvé špatně přijatou značku a potom jsme ji opravili, program sám odvysílá opravenou značku ještě před ukončením spojení)
  • F4-<my>: vaše značka, pokud se na ni stanice zeptá
  • F5-<his>: jeho značka (občas protistanice opakuje svoji značku, protože si myslí, že jste ji špatně přijali. Tak mu ji zopakujte, aby slyšel, že to máte správně)
  • F6-B4: QSO BEFORE - odpověď, že už máme spojení. Nikdy jsem to nepoužil, vždy udělám spojení ještě jednou.
  • F7-?: Vyšle otazník.
  • F8-NIL: Not In Log - upozornění protistanici, že jsme ji nezapsali do deníku. Třeba je tak slabá, že jsme ji nepřijali.
  • Nejpoužívanější jsou F2, F3, F4, F5

    Pokud jste něco přijali špatně (obvykle značku), vrátíte se klávesami SHIFT+TAB zpátky a značku opravíte. Dalším Enter, nebo F5 ji vyšlete, aby protistanice věděla, že už to máte dobře. Mezi okénky CALL, RST a Nr. se pohybujete pomocí TAB nebo SHIFT+TAB (tam a zpátky). Výjimečně se stane, že protistanice vyšle jiný report než 5NN. Obvykle to je 58N, 57N, 55N a podobně. Reporty se liší pouze v prostřední číslici. Potom pomocí Shift+Tab skočíme do políčka RST a report opravíme. Kurzor se sám nastaví na prostřední číslici reportu.

    Jakmile je spojení uloženo, už na něm nelze dělat opravy. Pokud obsahuje nějakou chybu (špatnou značku, report nebo číslo spojení), není QSO započítáno do skóre. Vpravo na konci řádku je pak červeně vyznačena chyba. Například NR znamená špatně přijaté číslo spojení. Špatně přijatá značka je označena NIL, a stanice vás pravděpodobně bude volat znova.

      Další ovládání programu:
    • Pokud je některá stanice "naladěná" moc vysoko nebo nízko, můžeme ji doladit "RITem". Použijí se na to šipky nahoru a dolů (napravo na klávesnici).
    • Rychlost vysílání můžeme za provozu měnit pomocí kláves PgUp a PgDn. Je to stejné jako u většiny skutečných závodních deníků.
    • Celý provoz je možné nahrát (uložit do souboru .wav) a později si ho třeba ještě poslechnout. Udělá se to v menu File-Audio Recordind Enabled.

      Takto vypadá zaznamenaná zvuková nahrávka (soubor .wav asi 4MB).

    Při PRAVIDELNÉM tréninku velice rychle zvýšíte své schopnosti příjmu CW se zápisem do počítače. Chce to ale věnovat tomu alespoň hodinu denně a opravdu pravidelně. Jakmile to člověk trochu natrénuje, chce to postupně přidávat rychlost, různé druhy rušení a zkusit si i pile-up. Postupně přidávat počet stanic. Ale to už je trochu o něčem jiném, než o nácviku zápisu do počítačového deníku.

    Již pracuji na článku, kde velmi podrobně popisuji jak si nastavit počítačový deník TR4W aby se ovládal pokud možno stejně jako se chová tento tréninkový program. Když už se člověk něco naučí, tak ať to taky využije.

    Přeji příjemnou zábavu, a doufám, že se zase brzy uslyšíme v nějakém CW závodě.

    Jarda ok1hdu


  •    | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   Novinky
    07.07.2023:
    Update na webu DXFC
    Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

    05.07.2019:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (červen 2019)
    Fotoalbum prozatím zrušeno.

    05.12.2018:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (jaro 2018)
    a ze:
    Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
    Fotogalerie je prozatím zrušena.

    O   kalendář
    <<  Duben  >>
    PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30      

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.