599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 23. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět KRX3 - druhý přijímač do K3

Vydáno dne 19. 10. 2009 (5872 přečtení)

KRX3 Tak jsem opět podlehl reklamě a koupil si druhý přijímač (neboli subreceiver, jak to nazývá výrobce) do K3. Objednal jsem to opět přímo na webu Elecraftu a zaplatil kartou. Balík mi přišel asi do dvou týdnů.


Trochu jsem byl zklamán, že nebylo možné objednat si přijímač úplně bez krystalových filtrů. Mám totiž zbylé pěti-krystalové filtry, 2,7kHz a 500Hz, které jsem v hlavním přijímači nahradil osmikrystalovými. Jedná se o samostatné moduly, které jsou i samostatně v nabídce firmy, takže jsem se domníval, že by neměl být problém jejich cenu od celého kompletu odečíst. E-mailem jsem dostal odpověď, že to možné není, a subreceiver musím koupit s minimálně jedním filtrem (doporučeno 2,7kHz). Je pravda, že jeho cena nikoho nezruinuje, ale přeci jenom jsem očekával větší vstřícnost.

     
KRX3 balík
KRX3 balík
KRX3 balík
balík 1.vrstva balík 2.vrstva balík 3.vrstva
     

Sestavení druhého přijímače a jeho zabudování do K3 je záležitost na jeden večer. Na hlavní desku KRX3 se pouze osadí a přišroubují destičky směšovače, noise blankeru, a krystalové filtry. Na základní desku K3 se osadí destička druhého syntezátoru a dvě propojovací destičky s konektory na obou stranách. Ty, kromě toho, že propojují druhý přijímač se základní deskou transceiveru obsahují nějaké součástky jako impedanční transformátory a podobně.

Bohužel, musí se oddělit a docela dost rozebrat celá sestava předního panelu, aby se mohla instalovat deska DSP pro druhý přijímač. Obvodově je druhý přijímač naprosto totožný s hlavním přijímačem K3. Například moduly syntezátoru, směšovače a noise blankeru jsou úplně ty samé, které jsou použity v hlavním přijímači (transceiveru).

     
hlavní deska KRX3
detail toroidů KRX3
zátěž při lepení
hlavní deska KRX3 detail toroidů lepení toroidů
     

I když nerad, musím napsat, že z řemeslného zpracování celého modulu nijak nadšený nejsem. Například toroidy ve vstupních filtrech pouze visí na drátech. U těch pro vyšší pásma to ještě jde, protože je použitý silnější drát, ale ty pro dolní pásma vinuté tenkým drátem opravdu nebudí dobrý dojem. Tak jsem je alespoň přilepil k desce vteřinovým lepidlem, snad jsem je tím moc nerozladil (zátěž 50Ω tentokrát posloužila jako zátěž cca 3/4kg, viz obrázek výše, HI). Plechové stínění modulu také zrovna nevyniká přesností zpracování. Troufám si tvrdit, že český kutil by to doma ve svěráku naohýbal přesněji (nebo minimálně stejně). Různé distanční sloupky se nastavují jednou, dvěma, nebo i více podložkami aby se dosáhlo správných roztečí a konektory do sebe pasovaly.

Kapitola sama pro sebe je instalace celého modulu do K3. Je potřeba se s celým sestaveným a zakrytovaným modulem přijímače strefit na dva hřebínkové konektory, které jsou vespod a není na ně tedy vůbec vidět. Navíc se jedná o jakési prodlužovací desky (plošný spoj s konektory na obou stranách), které drží jenom na konektoru. Takže nejsou nijak mechanicky fixovány a mohou se tedy viklat v docela velkém úhlu. Přitom je potřeba ještě nějak přidržovat (uhýbat) koaxiální kablíky - propojky mezi referenčním oscilátorem, syntezátory a základní deskou. Prostě závěr celé práce je docela chuťovka.

     
jeden konektor
druhý konektor
hotovo
jeden konektor druhý konektor hotovo
     

Poněkud zaskočen jsem byl při oživování. Jako jeden z kroků je kalibrace syntezátoru. Kalibrace je čistě softwareová záležitost. V konfiguračním menu se najde patřičná položka, spustí se a čeká se. Na displeji se nějakou dobu vypisují údaje o průběhu kalibrace. Všechno vypadalo v pořádku, avšak na konci mi to oznámilo nějaký error kód ERR DS4. V manálu stojí, že to znamená "AUX DSP SPI echo not inverted". Naštěstí hned dále v manálu je řešení: "Reload DSP2 firmware". Tak jsem se připojil k rádiu s programem "Elecraft K3 utility", který slouží k různým nastavením. Dají se s ním nastavovat filtry, nahrávat nové verze firmware a některé další věci. Tenhle program mi ukázal, že DSP1 (hlavní přijímač) používá poslední oficiálně vydanou verzi software 2.16, zatímco v DSP2 (druhý přijímač) je nějaká novější betaverze. Přehrál jsem ji tedy tou starší, ale odzkoušenou verzí, provedl restart, a znova spustil kalibraci. Tentokrát proběhla úspěšně.
Moc nechápu proč je v paměti DSP od výrobce nahrána beta verze firmware, která jak se zdá nebude zcela bez chyb.

Druhý přijímač v K3 mám teprve asi dva týdny, takže se zatím seznamuji a pokouším se vyzkoušet všechna možná nastavení a konfigurace. Co jsem prozatím vyzkoušel, tak musím napsat, že nejsem schopen sluchem rozpoznat rozdíl mezi rádiem s osmikrystalovými a pětikrystalovými filtry. Hlavní přijímač mám osazen filtry 2,8kHz(8Q), 2,1k(8Q), 1k(8Q), 400Hz(8Q) a 250Hz(8Q), zatímco druhý přijímač pouze filtry 2,7kHz(5Q) a 500Hz(5Q). Pokud na obou nastavím třeba šířku pásma 300Hz (na druhém rádiu je to vlastně jen pomocí DSP), nejsem při běžném provozu schopen zjistit nějaký rozdíl. Uvidíme jak to bude vypadat v nějakém hustším provozu, sezóna velkých závodů se blíží.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.