599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Dekodér pásem pro anténní přepínač a FT817

Vydáno dne 09. 03. 2009 (9557 přečtení)

ft817

V tomto článku jsem popsal 2 dekodéry BCD na 1 z 10 (1 z 6) pro relátkový přepínač antén. Některé transceivery YAESU (a možná i jiných výrobců) mají však informaci o pásmu danou velikostí napětí na jednom výstupním konektoru. Proto jsem si vyzkoušel také dekodér pro FT817. Předpokládám, že FT857 a FT897 to mají stejně. (Nemám k nim manuál, a ani jsem neměl možnost to vyzkoušet).



Na internetu jsem našel několik řešení pomocí integrovaných obvodů pro indikátory z LED. Já jsem však opět zkusil použít jednočip. Je nutné aby měl AD převodník, neboť musíme měřit napětí. Doma jsem měl v šuplíku ATmega48, tak jsem ho použil. Tento dekodér jsem udělal více univerzální, neboť jsem zachoval dekódování z BCD na 1 z 6 jako v původním s ATtiny2313, a navíc jsem přidal převodník na principu "napěťového komparátoru".

schema
osazená DPS
osazená deska v reálu

    Pár poznámek:
  • Na vstupy pro BCD jsem použil porty D.0 až D.3. Vstupy mají vysokou impedanci. Jsou použity interní pull-up rezistory cca 50kohm. Použití optického oddělení by asi bylo lepší ale o dost komplikovanější, jak jsem již vysvětlil minule.
  • Výstupy na tranzistory spínající relé jsou z portů B.0 až B.5. Opět jsem dal na výstup LED diody, aby bylo jasné co je sepnuto i bez připojených relé. Výstupní tranzistory opět spínají +12 voltů na cívku relé, která je druhým koncem připojená na zem. Tentokrát jsem použil tranzistory BC640, které mají maximální kolektorový proud 1A, takže by měly vyhovět pro většinu relé. (plošný spoj je navržen pro tyto tranzistory).
  • Vstup pro měření napětí je ADC.5 (port C.5). Použil jsem filtraci RC článkem R25,C8 a možná by bylo dobré použít i ochrannou Zenerovu diodu. Na mém vzorku ji nemám, ale na plošném spoji je pro ni místo.
  • Přepínání mezi režimy BCD a měřením napětí je uzemněním portu C.2 (propojkou na desce). Rozpojené kontakty = BCD, spojené kontakty = měření napětí. Zdálo se mi zbytečné mít možnost tohoto přepínání někde na předním panelu.
  • Porty D.4 a D.5 jsou nastaveny jako vstupní a vyvedeny na konektor. Na něj se připojí proti zemi 2 tlačítka. Jedno pro přepnutí do manuálního režimu, druhé pro krokování jednotlivých anténních vstupů v manuálním režimu.
  • Porty D.6 a D.7 jsou nastaveny jako výstupní, a přes odpory 1k5 na stejný konektor jako tlačítka. Sem se připojí proti zemi 2 led diody na předním panelu. Jedna pro indikaci manuálního režimu, druhá je zatím nevyužitá.
  • Referenční napětí pro AD převodník je přímo ze stabilizovaného napájecího napětí přes filtrační RC článek R28,C7.
  • Programovací stupy jsou použity zároveň jako výstupní porty (kromě vstupu Reset), takže při programování (třeba při změně programu) je dobré odpojit příslušná relé. Jinak tato relé nepříjemně bzučí.

První část programu je prakticky stejná jako minule v ATtiny2313. Ve druhé části se v nekonečné smyčce měří napětí, a podle naměřené hodnoty se spíná příslušný výstup. Zdrojový kód programu (zatím bohužel bez komentářů) i zkompilovaný .HEX kód je možné stáhnout v sekci DOWNLOAD.

TRX FT817 má na výstupu "band data" jednotlivá pásma rozlišena po 1/3 V. Tedy v řadě 0,33-0,67-1,00-1,33-atd... Aby přepínač fungoval spolehlivě, musíme mít vždycky určitou toleranci kolem daného napětí (nebo, chcete-li "hysterezi"). Jinak by i při nepatrném zakolísání napětí, nebo nějakém rušení docházelo k rozpojování anténních relé. Zvolil jsem rozsah +/-0,13V. Takže například pro pásmo 160m je rozsah napětí 0,20-0,46V.

Jaký nejmenší přírůstek napětí je AD převodník schopen rozlišit je dáno referenčním napětím (5V) a rozlišením AD převodníku (10 bitů). Vše je (doufám) přehledně v tabulce níže. Hodnoty "číslo OD" a "číslo DO" jsou přímo hodnoty které načítá AD převodník. Já jsem v programu použil pouze hodnoty pro klasická KV pásma (ne WARC ani VKV). Pokud by si někdo chtěl program změnit, může vhodně zkombinovat hodnoty z této tabulky. Jestliže na to budu mít někdy čas a chuť, chtěl bych udělat program, kde by bylo možné "uživatelsky" přiřadit určitým pásmům určité výstupy a toto nastavení uložit do paměti jednočipu. Snad se k tomu někdy dostanu.

tabulka

Plošný spoj je jednostranný. Jsou na něm 3 drátové propojky, dvě z nich pod paticí pro integrovaný obvod. Jeho obrázek ve formátu .pdf je rovněž možné stáhnout v sekci DOWNLOAD. Při vytištění v měřítku 100% se dá použít jako podklad pro domácí výrobu.

Nedávno jsme měli v radioklubu krátkou diskusi o metodách domácí výroby plošných spojů. Osobně jsem zastáncem "fotografické" metody. Základem úspěchu je co nejkontrastnější předloha. Černá nesmí vůbec propouštět světlo. Ideální je třeba film jaký se používá pro ofsetový tisk. Potom je možné na desku se světlocitlivou vrstvou svítit ultrafialovým světlem raději déle. Také je nutné si předem vyzkoušet správnou koncentraci vývojky (hydroxid sodný). Ten co se prodává rozpuštěný a naředěný na 1,5% je dobré ještě trochu naředit. Na obrázku vpravo dole je ukázka vyleptané desky. Výška písma je 1,27mm, šířka čar písma 0,127mm. Je vidět, že je to absolutně bez podleptání. (ve skutečnosti to vypadá mnohem lépe než na fotce).

test s FT817
přepínání režimu
detail DPS

    Pár poznámek:
  • Kondenzátory C7 a C8 (1uF) by neměly být elektrolyty. Ty mají příliš velký svodový proud a mohly by zkreslovat měření. (navíc mají velkou impedanci na VF kmitočtech).
  • Stabilizátor 7805 nepotřebuje žádný chladič.
  • Patice pro jednočip by měla být takzvaná precizní. Je pod ní dost místa na drátové propojky. (nezapomenout připájet propojky dříve než patici).
  • Všechny odpory jsou zapájeny nastojato.

ant. přep. v provozu
anténní přepínač
ant.přep v provozu

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.