599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 20. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Nová hračka v hamshacku.

Vydáno dne 01. 12. 2008 (7944 přečtení)

titulek Někdy v polovině léta tohoto roku jsem to nevydržel a pod vlivem super recenzí na internetu a vidiny výhodného nákupu v USA (díky výhodnému kurzu Kč-USD) jsem si u firmy Elecraft objednal stavebnici transceiveru K3. Na objednávku mi přišlo e-mailem automatické potvrzení, ale dál se nic nedělo.


Až 22. října mi najednou přišel e-mail, ve kterém stálo, že na mne přišla řada, a dotaz jestli moje objednávka stále platí. To již bylo v době, kdy nebyl kurz dolaru ke koruně tak výhodný a tak jsem dost váhal. No, nakonec, po dvou dnech zvažování jsem objednávku potvrdil. Téměř obratem mi přišla odpověď, že mi následující den posílají balík, a zároveň realizují platbu kartou.

Balík mi přišel s téměř měsíčním zpožděním, neboť celnice je prý zavalena zbožím, které si Češi kupují z celého světa. (hlavně z USA, Číny a kupodivu i z Japonska) Několikrát jsem tam volal, zda se balík náhodou neztratil a vždy jsem byl ujištěn, že to prostě teď takhle trvá, že mám být trpělivý, neboť dva až tři týdny zdržení jsou naprosto normální. Jakmile se mi v poštovní schránce objevil lístek, že mám na poště zásilku ze zahraničí, ještě ten den navečer (než zavřou) jsem uháněl si ho vyzvednout.

Nemám v úmyslu uvádět tu parametry ani jiné údaje o transceiveru. To lze nalézt na webu výrobce, nebo na mnoha jiných místech na internetu. Spíše bych uvedl pár prvních dojmů po asi týdenním používání. Nejde o žádnou seriozní recenzi, prostě jenom o moje osobní názory. QRP verzi jsem poskládal v sobotu dopoledne, a tak jsem ji hned vyzkoušel v LZ-DX-Contestu, který ten víkend probíhal.

Sestavení rádia podle návodu je opravdu hračka. Veškeré nářadí, které je na to potřeba je křížový šroubovák a klíč na matičky. Dobrá je také pinzeta jestliže nám občas někam zapadne nějaká podložka. Až jsem byl docela zklamán, že nebylo opravdu nutné vzít do ruky páječku. Například i anténní konektor, nebo reproduktor mají na sobě již připájený kablík, na jehož druhém konci je konektor, který se jenom zasune do zásuvky na plošném spoji. Pro českého člověka vychovaného stavebnicí Merkur je sestavení tohoto rádia záležitostí na sobotní odpoledne.

Již jsem zvyklý, že firma Elecraft má velice podrobné a polopatické návody na stavbu zařízení. V případě transceireu K3 to dotáhli opravdu do extrému. Například instalace destičky referenčního oscilátoru, která spočívá v zasunutí TCXO do patice na destičce, dále zasunutí celé destičky do konektoru na hlavní desce a její přišroubování jedním šroubkem se dvěma podložkami je popsáno na 2,5 stranách A4 s celkem šesti obrázky.

     
pásmové propusti
směšovač
QRP PA 10W
Pásmové filtry Směšovač QRP PA.
Tranzistory jsou na spodní straně desky.
     
Veškerá kalibrace a nastavení se dělá softwarově, s žádnými trimry se nekroutí a nejsou potřebné žádné měřící přístroje. Výrobce dokonce varuje před pokusy o dolaďování kapacitními trimry, nebo před snahou urovnat závity na toroidech (aby to hezky vypadalo, hi). Jediná výjimka je, pokud bychom chtěli přesně nastavit referenční oscilátor. Dostavení kmitočtu se sice dělá také softwarově ale ten kmitočet musíme nějak změřit. V tom případě potřebujeme buď přesný čítač, nebo generátor přesného kmitočtu. V případě použití 1ppm TCXO (option pro větší stabilitu), není ani toto potřeba a v kalibračním menu pouze zadáme kalibrační data z datasheetu.

Jak jsem již napsal, manuál na sestavení je perfektní. To však rozhodně nemohu napsat o manuálu na používání. Připadá mi docela chaotický, stále musíme listovat o několik stránek dopředu, nebo dozadu. Problém je asi v tom, že je jakoby psán pro "nedočkavého uživatele". Na prvních pár stranách je jenom heslovitě základní ovládání, potom podrobnější popis všech ovládacích prvků a dále "pokročilé funkce" (advanced features). Ve druhé polovině manuálu jsou veškeré kalibrace a nastavení a až nakonec princip funkce (theory of operation). Takže jedna funkce je v manuálu popsána na několika místech která jsou vzájemně odkazována číslem stránky. Takže člověk listuje o deset stránek, aby si přečetl zase jenom odkaz na další stránku.

Co se mi na rádiu velice líbí je dostatek různých zásuvek. Dva hlavní anténní konektory (v případě použití interního tuneru), konektor pro druhý přijímač (lze přepnout na některý z hlavních), BNC konektor pro přijímací anténu a také speciální vstup i výstup pro transvertory. Sluchátková zásuvka je na předním i na zadním panelu, vzadu je také nezávislá zásuvka na externí (stereo!) reproduktor. Klasická kulatá osmipinová mikrofonní zásuvka na předním panelu, nebo mikrofon přes jack 3,5mm na zadním panelu. Dále linkový vstup (modulační) a také linkový (stereo!) výstup (třeba pro digimódy). Samostatné zásuvky na ruční klíč a na pastičku.

Trochu mi vadí, že mikrofonní konektor na předním panelu je natvrdo zapojen podle standardu Kenwood. U starší K2 bylo možné si nakonfigurovat v podstatě libovolné rozložení pinů, takže jsem mohl používat můj oblíbený mikrofon od Yaesu. Teď si budu muset vyrobit redukci.

     
gumová klávesnice
referenční oscilátor
K3
Gumová klávesnice Referenční oscilátor.
Jeho instalace je popsána
na 2,5 stranách A4.
K3 - přední panel
     
   
ohrádka pro 100W PA
100W PA
Ohrádka - stínění
pro PA 100W
PA 100W
   
Na zadním panelu je také zásuvka na sériový port (takže není nutný žádný další převodník úrovní), který má uvnitř rádia použity signály DTR a RTS na klíčování, resp. PTT. Můžeme si určit, který z nich je na co použit, případně je oba odpojit (nastavením v menu). Pokud tedy použijeme klasický (nezkřížený) sériový kabel na propojení s počítačem, nemusíme vyrábět žádný klíčovací nebo PTT interface. Ty již jsou součástí rádia.

Vzadu je také patnácti-pinový konektor označený ACC s vyvedenými různými dalšími signály. Jde o konektor, jaký se běžně používá pro připojení analogového monitoru, nejde tedy o něco atypického nebo miniaturního, co bychom těžko sháněli, nebo se to nedalo doma připájet bez lupy. Je tu vyvedena například informace o pásmu (digitálně - logickými úrovněmi na čtyřech drátech) pro band dekodér v PA nebo anténním přepínači. Dále třeba vstup pro FSK (data mód), výstup PTT, vstup ALC, atd...

Docela výhradu mám k tlačítkům na předním panelu. Je použita gumová klávesnice s docela tuhými tlačítky. Při jejich stisku je cítit jakési kliknutí, ale i když tlačítko klikne, ještě to neznamená, že stoprocentně sepnulo. Tak se mi i po týdnu používání stává, že občas napoprvé něco nepřepnu. Prostě si musím zvyknout, že je potřeba tlačítka mačkat dost velkou silou. Také by nebylo špatné přímé zadávání pásma a modulace. Rádio má pro to pouze přepínače UP, Down, takže pro přechod z 3,5 na 14 Mhz musíme čtyřikrát stisknout tlačítko UP. (je tu totiž také pásmo 60m které musíme přeskočit).

V rádiu můžeme mít až 5 různých krystalových filtrů v každém ze dvou přijímačů. (Já mám verzi pouze s jedním přijímačem, druhý se začal vyrábět teprve nedávno a stojí se na něj fronta). Jejich definování a nastavení parametrů pomocí konfiguračního menu je poměrně zdlouhavé. U každého filtru se musí zadat jeho šířka, střední kmitočet, všechny módy pro které bude povolen, jeho útlum (pro velmi úzké filtry) a zda se použije i při vysílání. Proto je možné si z webu výrobce stáhnout prográmek, kterým to uděláme velice pohodlně. V podstatě vyplníme tabulku s parametry a tu nahrajeme do rádia.

Také je možné si z webu stáhnout prográmek na upgrade firmware rádia. Jelikož výrobce je velice otevřený různým nápadům uživatelů, firmware rádia se stále vyvíjí. Stále jsou přidávány některé nové funkce, ale hlavně různá zjednodušení obsluhy. Tak například v poslední beta-verzi je prý již možnost přepínat pásma přímo jedním tlačítkem (číselná klávesnice), nebo ze sekvence vyřadit některá nepoužívaná pásma. (třeba 60m, 6m nebo WARC, pokud jedeme nějaký závod)

Líbí se mi funkce DSP nazvaná AFX (Audio Effects). Je to něco podobného, jako když otočíme fázi signálu do jednoho sluchátka. Tady se to však dá nastavit v několika krocích (skoro plynule). Vytvoří se tím jakýsi pseudo stereofonní signál. Na první poslech to zní divně, ale když si na to člověk zvykne, zjistí, že ho méně unavuje šum a rušení z pásma, a dokonce, že některé slabé signály jsou lépe čitelné.

Myslím, že dost lidí ocení funkci pomoci přesného doladění se na protistanici (v CW módu). Ta je buď manuální - tlačítkem SPOT si zapneme tón našeho příposlechu a ladícím knoflíkem to prostě doladíme na stejné tóny. Hlasitost tohoto příposlechového tónu se dá samozřejmě nastavit aby byl úrovní srovnatelný s přijímaným signálem a třeba nám ho nemaskoval. Zajímavé je, že je slyšet mnohem silněji z reproduktoru, než ze sluchátek. Doufám, že nějaký novější firmware to vyřeší.

Doladění na protistanici může být také úplně automatické. Zapneme funkci CWT (funguje i při digimódech) a potom stiskneme tlačítko SPOT. Tahle automatika funguje překvapivě dobře. I při několika poměrně blízkých signálech nemá problém a zachytí se, samozřejmě na ten signál který je naladěný nejblíže.

Naproti tomu se mi nezdají funkce NB (noise blanker) a NR (noise reduction) nějakým extra přínosem. Nenašel jsem žádný druh rušení na který by měly nějaký kladný vliv. (Nebo záporný? Asi jak se to vezme ;-)). Obě tyto funkce mají docela široké možnosti nastavení, ale ať jsem nastavoval jak jsem chtěl, nic extra pozitivního jsem nedosáhl. Asi to neumím, nebo jsem neměl ten správný druh rušení, který by uměly odstranit. NR docela "zakulacuje" značky při CW, takže jsou hůře čitelné, ale občas pomůže při hodně silném signálu s výraznými kliksy, tím že ho udělá příjemnější na poslech. Pak je tu samozřejmě ještě NOTCH filtr, který funguje docela dobře jak v automatickém, tak v ručním režimu.

Ladění má celkem tři "rychlostní stupně". Jak rychlý bude který stupeň si můžeme také nastavit v menu. Jak jsem zjistil, nejvíce mi vyhovuje defaultní nastavení od výrobce.

Jako poslední bych chtěl pochválit funkci DUAL PB (Dual Passband filtering). Jde o to, že se použije některý běžný krystalový filtr (třeba 400Hz nebo 500Hz pro CW) a uvnitř je pomocí DSP vytvořen v podstatě jakoby nízkofrekvenční užší filtr s hodně šikmými (málo strmými) boky. Tím se velice snadno naladíme na protistanici (podle síly signálu) ale přitom slyšíme co se děje okolo, aniž by to moc rušilo. Změnou šířky filtru pomocí knoflíku WIDTH se kromě šířky pásma dané DSP také podle potřeby automaticky přepínají krystalové filtry. Docela šikovná funkce při závodě v režimu S&P.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.