599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 18. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

ostatní

Zpět Amatérské vysílání na dovolené v Pobaltí

Vydáno dne 23. 08. 2007 (7416 přečtení)

Narva Během dvou týdnů dovolené od 5. do 19.8.2007 jsme s kamarádem Martinem (alias Zámkem) uskutečnili poznávací cestu přes Polsko do Litvy, Lotyšska, Estonska a zpět. Samozřejmě jsem s sebou vezl vysílací zařízení, i když vysílání nebylo na této cestě hlavní činností.


Největším problémem při krátkovlnném provozu na cestách jsou samozřejmě antény. Měl jsem s sebou krabici drátů na dipóly, nějaký balun, skládací hliníkový stožár (který jsem vůbec nepoužil) a laminátový teleskopický rybářský prut (6m). Transceiver jsem měl Elecraft K2/100, spínaný zdroi Alinco a jako zálohu Elecraft K1 s napájecím kabelem do zásuvky v autě. Ukázalo se, že elektřina v kempech není problém (až na jednu výjimku), takže jsem mohl bez problémů vysílat plným výkonem 100W.

Během dovolené jsem vysílal převážně CW v pásmu 40m. Jednou ráno jsem také pozdravil na 80m SSB OK-meteo-kroužek. Několikrát jsem měl také sked s Jaromírem OK1ZN na 40m SSB. Vysílal jsem postupně pod pěti různými značkami: SP4/OK1HDU/p, LY/OK1HDU/p, YL/OK1HDU/p, ES2/OK1HDU/p a ES4/OK1HDU/p. Nejvíce spojení jsem měl se známým SOTA lovcem i aktivátorem, Frankem DL6UNF. Stačilo v nové lokalitě dát telegraficky výzvu někde okolo 7.030Mhz, a Frank se během chvilky ozval.

Radost mi udělaly také stanice, jiných amatérů na cestách. Ozvali se mi například OZ/DM4TJ (který vysílal také na K2 napájenou z baterie), SM/LA9SN/M nebo třeba SM/W2LG, který vysílal čtyřmi watty na Elecraft KF1.
Zajímavé bylo také QSO s Vitali ES1UA, který vysílal QRP 3W, QTH přímo v Tallinnu, přičemž já jsem byl v kempu asi 15km od Tallinu. Díky přeslechu jsem ho měl na hranici čitelnosti.

Jelikož jsme se v žádném místě nezdrželi déle než 2 noci (většinou pouze jedno přespání), nechtělo se mi stavět hliníkový stožár a drátový dipól jsem vždy zavěsil na nějaký vhodný strom. V Pobaltí rostou hlavně borovice, což je téměř ideální strom na zavěšení antény. Pouze dvakrát jsem použil laminátový rybářský prut - to v případě, že v kempu žádné vhodné stromy nebyly .

Kupodivu jsem nikde neměl problém, že by měl majitel, nebo některý jiný obyvatel kempu nebo penzionu nějaké výhrady k mému vysílání. Pokud se ptali, proč zavěšuji na strom ty dráty, stačilo na vysvětlení jediné slovo - Radioljubitěl.

Kromě již zmíněných zařízení jsem měl v autě trvale zapnutý TRX FT-817, který po celou dobu cesty skenoval FM úsek pásma 2m. Pokud se někdy zachytil na nějakém nahozeném převaděči, hned jsem zkusil dát výzvu. Bohužel, nikdy žádná odezva. Zkoušel jsem i fintu s žádostí o report, nebo jestli procházím přes převaděč, nikdo mi však nikdy neodpověděl.

Dále jsou fotografie z některých míst, která jsme navštívili. Komentář je vždy u každé z nich.

Polsko

 
1
2
Zámek snídá v prvním kempu v Polsku. Wisla je docela veliká řeka.
 

Litva

 
4
5
6
přístav Klajpeda restaurace - reklama na pivo (na poloostrově Kurská kosa) Tak tuhle značku jsem u nás neviděl.
 
3
Jedna ze značek litevského piva
 

Lotyšsko

 
8
7
18
penzion v Lotyšsku Baltské moře Typická silnice v Lotyšsku, pokud opustíme hlavní tahy.
 
12
9
lampa majáku
Nejstarší maják Ovíšu Báka. Muzeum vývoje majáků. Lampa majáku
 
13
14
15
Radioteleskop blízko Ventspils.(průměr antény 32m) Detail pro představu rozměrů. (jsou tam lidi) V posledním patře betonu, výše už je jen železo.
 
strojovna
16
17
Strojovna, která s tímhle monstrem hýbe. V okolním lese jsou "vybydlené" budovy kasáren.
 
19
20
21
Kolka - střet vod Baltského moře a Rižského zálivu. Interference dvojích navzájem téměř kolmých vln. V minulosti byla oblast strategickou vojenskou zónou.
 

Další fotky z Rigy, Parnu, Tallinnu a Narvy budou v pokračování tohoto článku.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.