599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Vysílání z Bukové hory

Vydáno dne 14. 06. 2007 (4810 přečtení)

LOGO SOTA Pokud jste v poslední době navštívili nějaké stránky s radioamatérskou tématikou, s velkou pravděpodobností jste narazili na toto logo (vlevo). Jedná se o aktivitu, zaměřenou na podporu vysílání z přírody - portable. Konkrétně v tomto případě z vrcholků kopců.


SOTA = Summits on the Air = Vrcholy v éteru.

Pokud byste navštívili oficiální stránky programu SOTA, nenechte se odradit poněkud úředně oficiálními dokumenty. Například dokument Základní pravidla má 15 stran, přičemž praktické informace začínají na páté straně (Definice pojmů). Skoro to vypadá, že u zrodu této aktivity stál nějaký auditor ISO 9001. Na druhou stranu musím uznat, že pravidla jsou jednoznačně popsána a téměř vylučují nejasnosti nebo dvojí výklad.

    několik základních údajů vyjmutých a přetlumočených do normální řeči:

  • Zůčastnit se může každý ve třech kategoriích
    • aktivátoři - to jsou ti, kdo se šplhají na kopce
    • chasers (neboli lovci, stíhači) - to jsou ti so sedí doma a navazují spojení s aktivátory
    • posluchači (SWL)
    • samozřejmě je možné dělat spojení mezi aktivátory. (mezi kopci).
  • Do diplomu platí spojení pouze z kopců, které byly do programu zařazeny. Interaktivní mapa českých kopců je dostupná z webu OK associace SOTA. Každý kopec má svoji bodovou hodnotu danou jeho nadmořskou výškou.
  • Aktivátor se musí na kopec dostat vlastními silami. Tedy pěšky, na kole, na lyžích, atd... Ne autem, lanovkou apod. Veškeré vysílací zařízení musí být na kopec dopraveno aktivátorem.
  • Napájení zařízení na kopci musí být z baterií, solárních článků, atd... Nelze použít síťovou přípojku, nebo elektrocentrálu.
  • Lze použít všechna povolená pásma a způsoby modulace. Pochopitelně neplatí pozemní převaděče.
  • Aby byla aktivace kopce platná, musí aktivátor uskutečnit z kopce minimálně 4 QSO. Při spojení je nutné si předat alespoň volací značky a reporty. Je vhodné uvést také referenční číslo SOTA.(viz mapa).
  • Jeden aktivátor může aktivovat ten samý kopec (SOTU) pouze jednou v roce. Může sice vysílat ze stejného kopce třeba za týden a rozdat tak body lovcům, ale pro něj budou platné body pouze jednou.
  • v době od 15.prosince do 15.února si mohou aktivátoři přičíst 3 bonusové body pro vrcholy s nadmořskou výškou alespoň 700m.
  • účastníci programu SOTA nahlašují své body (výpisy z deníku) do online databáze na internetu.

Ještě bych měl uvést, že existují webové stránky nazvané SOTA WATCH, kam může aktivátor předem nahlásit plánovanou expedici, aby ho ostatní stanice snáze našly a kde může být také spotován, pokud je právě aktivní na některém vrcholu. (něco jako takový SOTA Cluster)




Buková hora - SOTA OK/PA-004

V neděli 10.června jsem se rozhodl aktivovat svou první SOTU. Pro začátek jsem si vybral něco méně náročného, abych si vyzkoušel, jak na tom jsem a co vše mě může potkat. Bylo by nepříjemné zjistit po mnohahodinovém putování, že jsem něco podstatného pro vysílání nechal doma. V turistické mapě jsem si vyhlédl trasu na Bukovou horu v okrese Ústí nad Orlicí. Modrá turistická značka vede z Jablonného nad Orlicí přes obce Bystřec a Čenkovice. Autem jsem dojel až do Obce Bystřec, protože z cesta sem z Jablonného je není pro pěší turistiku moc zajímavá. Odtud do Čenkovic lesní cestou, stále podél potoka Čenkovička, který je přírodní památkou. Dále vede modrá značka přímo pod jedním z lyžařských vleků nahoru po sjezdovce. Toto byl nejnáročnější úsek cesty, i když jenom asi 1,5 km. Celková trasa něco přes 6 km. Nahoře jsem minul horní stanici vleku, telekomunikační věž (dříve Eurotel, dneska O2), a dorazil jsem na místo. Na vrcholku - křižovatce několika turistických tras je pěkný dřevěný přístřešek s lavičkami. To jsem se rozhodl použít jako místo pro vysílání. Původně jsem uvažoval o asi 100m vzdáleném místu, kde je méně stromů, a tedy určitě lepší podmínky pro šíření signálu. Jak se ale později ukázalo, měl jsem docela štěstí, že jsem si vybral přístřešek.

 
Začátek cesty
Co je napsáno na tabulce ?
Podél potoka Čenkovička
Začátek pěší trasy na okraji obce Bystřec. Co je napsáno na tabulce ? Stále podél potoka Čenkovička
 
Začínají Čenkovice (první chalupy)
Poslední úsek 1,5km po sjezdovce.
Přímo pod jedním z lyžařských vleků
Ohlédnutí zpátky na vesnici
Už v lese začínají Čenkovice. (první chalupy) Posledních 1,5 km bude nahoru po sjezdovce Přímo pod jedním z lyžařských vleků. Ohlédnutí zpátky na vesnici.
 
Pozůstatky po zimní sezóně.
Pohled před údolí na protější kopec - Suchý vrch - SOTA PA-0
A jsem na místě
Tento přístřešek se později ukázal jako velice užitečný
Pozůstatky po zimní sezóně. Nebo že by už příprava na tu příští ? Pohled přes údolí na Suchý vrch. SOTA PA-003 A jsem na místě. Tento přístřešek se později ukázal jako velice užitečný.
 

Anténu - drát dlouhý něco přes 25m jsem pomocí PVC šňůry na prádlo a středně velkého kamene uchytil na jeden buk do výšky asi 6m a protiváhu zhruba stejné délky jsem natáhl po cestě. Z batohu jsem vyndal transceiver K2 s čerstvě nabitou baterií, připojil antény, doladil tunerem (automatickým, vestavěným v K2), proladil jsem pásmo 40m abych zjistil jestli vůbec něco slyším a dal první výzvu na 7032 kHz. Asi po dvou výzvách se mi ozval DL6ATM Report 559. Udělali jsme normální "štampilkové" QSO s předáním jména a QTH.

(Musím říci, že na mě neustále útočil snad veškerý kousavý hmyz, který se slétl snad z celého lesa. Stále jsem se musel ohánět a plácat hovada, která mi dokonce zalézala spodem do nohavic. Díky tomu muselo moje klíčování vypadat jak od toho největšího patlala.)

Pak jsem znova dal výzvu a udělal ještě dvě další spojení. Za chvíli se mi ozval DL4FCK a informoval mě, že mě dal na SOTA watch SPOT. Během několika sekund mě najednou volalo asi 5 stanic zároveň. Za velice krátkou dobu jsem udělal dalších asi 15 QSO se stanicemi z DL, HB9, F, ON, GM. Reporty většinou 559 nebo 539, ale také 439 nebo 339, takže asi nic moc.

Najednou jsem si uvědomil, že mě úplně přestal obtěžovat kousavý hmyz. Pomyslel jsem si jaká je to teď paráda, udělal jsem ještě jedno QSO a chystal jsem se zkusit pásmo 30m. Jenomže v tu chvíli se dvakrát zablýsklo a já si všiml, že se velice rychle blíží bouřka. Jenom jsem stihl odpojit anténu a už to přišlo. Blesky jeden za druhým, a do toho déšť s kroupami. Nepamatuji si, že bych někdy zažil tak rychlou změnu počasí. Teď jsem ocenil, že mohu být schovaný pod dřevěným přístřeškem. Zde je krátké video (soubor má asi 7 MB).

Plánoval jsem, že počkám až bouřka skončí a pak budu pokračovat ve vysílání. Měl jsem v úmyslu vyzkoušet vyšší pásma a později odpoledne také 80m po OK nebo OM. Baterie v K2 byla ve skvělé formě, klidně bych s ni mohl ještě odjet nějaký dvouhodinový závod, celý na výzvu. Po nějaké době bouřka sice skončila, ale kroupy se změnily na déšt a ten stále nepřestával. Když začala voda skapávat skrz střechu na stůl a lavice pod přístřeškem, musel jsem rádio i deník schovat do batohu. Tak jsem také rychle smotal drátové antény, a vyrazil jsem ještě za deště zpátky. Dole v Čenkovicích bylo sucho. Na chvíli jsem zauvažoval vrátit se na kopec a přece jenom ještě vysílat, ale když jsem se ohlédl a viděl černé mraky hned mě to přešlo.

Než jsem došel zpátky k autu v obci Bystřec, ještě mě dohnal déšt a znova jsem docela slušně promokl.
A ja byl spokojeny, bo jsem ukol splnil. (Jak zpívá Jarek Nohavica)

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.