OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 13. 08. 2020    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět OK - QRP Závod

Vydáno dne 08. 02. 2007 (5636 přečtení)

logo OK QRP Klubu pořádá radioklub OK1KCR v Chrudimi každoročně poslední neděli v únoru. Letos je to 25.února 2007. Čas konání závodu 6:00-7:30 UTC, pásmo 3,5Mhz, CW. Podrobné podmínky závodu jsou na webu OK QRP Klubu. Zde uvádím jenom stručnou ukázku pokusu, jak konfigurovat závodní deník SD od EI5DI pro tento závod.
Dne 11.02.2007 doplněny informace ohledně klíčování TXu pokud chceme dávat reálné reporty (po přepnutí příkazem RST).


Příznivce QRP provozu bychom mohli rozdělit zhruba na dvě skupiny. Jedni zastávají názor, že QRP je prostě pouhé vysílání s malým výkonem, a všechno ostatní se nijak nemusí lišit od vysílání s výkony většími. Tedy především antény, ale také např. použití PC pro vedení závodního deníku atd... Někteří vysílají třeba na FT1000MP s výkonem prostě staženým na QRP úroveň.

Druhá skupina zastává "minimalistický" názor - co nejjednodušší zařízení (nejlépe přímosměšující RX) ale zásadně jedině Home Made, pokud možno jen drátové antény, ruční klíč (také nejlépe home made), ale v žádném případě PC pro vedení deníku.

Naštěstí se většina amatérů provozujících QRP nachází někde uprostřed těchto dvou extrémů. V každém případě je použití PC pro vedení deníku v závodě v kategoriích QRP mnohem méně běžné, než v kategoriích LP nebo QRO. Myslím, že je to také tím, že mnohé QRP závody mají dost specifické podmínky, na něž lze poměrně obtížně, ne-li vůbec, napasovat konfigurační soubory závodních programů. A některé kategorie QRP závodů dokonce použití počítače pro vedení deníku v závodě přímo zakazují.

Na druhou stranu pro vyhodnocovatele je vždy deník v datové podobě (ať již v jakémkoli formátu) mnohem snáze dešifrovatelný, než deník psaný rukou na papíře.

Pokusil jsem se o konfiguraci deníku SD od EI5DI pro OK QRP Závod. Skončil jsem tak, že program sice umožňuje zapisovat spojení, kontroluje opakovaná QSO, ale nepočítá výsledek, ani nekontroluje správnost (formální správnost) přijatého násobiče. Program sice lze použít pro klíčování vysílače, ale mohou být problémy s vysíláním reportů jiných než 5NN (Viz níže. Poslall jsem dotaz EI5DI, zda by bylo možné chybu opravit)
Doplněno dne 11.02.07:
Jak se zdá, poslední verze programu SD ver: 13.14 má nějaké problémy. Jak je známo, Paul EI5DI vždy velmi rychle na chyby v programu reaguje a většinou je opraví ve velmi krátké době. Než se tak stane, doporučuji používat některou předchozí verzi programu, např. SD ver: 13.11. Ke stažení zde v sekci DOWNLOAD

Podrobnější popis programu pro ty kteří se s ním ještě nesetkali je v tomto a také v tomhle článku.

 
spustit program a zadat jméno nového souboru
vybrat contest type 11
1 bod za QSO, typ C Club Championship
Spustit program SD.exe a zadat jméno nového souboru Vybrat contest type 11 1 bod za CW QSO, typ závodu Club Championship
 
mode CW
No mixed mode
příkazem RST povolíme odesílání reálných reportů
Mode CW Mixed mode - No Zadáním příkazu RST povolíme odesílání reálných reportů
 
První je odesílaný report, druhý je přijatý
Zapsaná 4 fiktivní QSO
Volbou 5 v programu SDCHECK vygenerujeme textový soubor
První je odesílaný RST druhý je přijatý Zapsaná 4 fiktivní QSO Volbou 5 v programu SDCHECK.exe vygenerujeme textový soubor
 

Před zápisem čísla označujícího příkon ve wattech musíme dát mezeru, jinak by to program vzal jako číslo spojení a doplnil by ho na třímístné. Mezi okr. znakem a případným třímístným členským číslem je možné dát cokoli - pomlčku, mezeru, lomítko. Kdo chce může si vytvořit ze seznamu členů OK QRP klubu soubor nazvaný například okqrp.lst a příkazem LOAD ho aktivovat. Potom po zapsání značky člena klubu okamžitě uvidí, že jde o člena (který je za 2 body) i s jeho členským číslem. (jak je to vidět na obrázku ve třetím řádku uprostřed - OM3TY)

Pokud bychom chtěli program použít pro klíčování vysílače přes sériový nebo paralelní port, je užitečné zadat příkaz RST, který nám povolí odesílání reálných reportů. Z pole pro CALL do pole RST se přesuneme klávesou TAB. V režimu ESM - odesílání kódu klávesou Enter (Enter sends message) to funguje správně. Program má však zřejmě chybu, jelikož pokud bychom museli vyslané údaje zopakovat (klávesou F2 nebo F6), tak vyšle standartní 5NN i pokud máme v poli pro report zapsáno něco jiného. To by mohlo u protistanice vyvolat docela zmatek.
Doplněno dne 11.02.07:
Jak jsem zjistil několika pokusy, program správně vyšle reálný report, který máme zapsán v poli pro report i při odeslání klávesou F2 nebo F6, ale pouze do chvíle, než QSO ukončíme a uložíme. Jakmile je QSO uloženo, vyšle místo reálného reportu standartní 5NN. Pokud nás tedy stanice požádá o zopakování, musíme tak učinit ještě před uložením spojení, nebo musíme použít jiný způsob klíčování TXu, např. paralelně připojeným ručním klíčem. Na dotaz Paul EI5DI slíbil, že to bude opraveno hned v příští verzi V13.15

Po závodě spustíme program SDCHECK.exe a v něm otevřeme soubor se závodem. Volbou 5 vygenerujeme soubor .PRT - textový soubor, který můžeme dále upravovat třeba v poznámkovém bloku.

Ještě upozornění: V kategorii B OK QRP závodu je podmínka napájení zařízení z chemických zdrojů. Já to chápu tak, že veškerého zařízení, ne pouze TRXu. V tom případě bychom museli použít notebook který vydrží alespoň 90 minut běžet na baterie bez dobíjení.

Jarda ok1hdu   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019).

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

20.11.2017:
RSGB IOTA contest 2017
Výsledky IOTA contestu 2017 v CW QRP kategorii.

O   kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.