599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 16. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Konfigurace programu SD pro některé oblíbené místní závody.

Vydáno dne 28. 09. 2006 (9399 přečtení)

titulek V minulém článku jsem popsal základní vlastnosti a ovládání freeware závodního deníku SD od EI5DI. V tomto článku popisuji jeho konfiguraci pro nejoblíbenější OK/OM závody a aktivity. Je tu stručně popsána "ruční" konfigurace a také vytvoření konfiguračního .TPL souboru.

Jelikož od 1.ledna 2007 došlo ke změně pravidel soutěže A160, tak již neplatí to, co je v tomto článku napsáno o této aktivitě. Nastavení programu SD pro aktivitu A160 je nově popsáno v tomto článku.

Vzhledem ke změně podmínek závodu KVPA nelze od července 2010 níže uvedenou konfiguraci pro KVPA použít. Použije se nastavení jako pro CQ WPX CW contest.



SSB Liga:

    Ruční konfigurace

  1. Spustíme program SD.
  2. Napíšeme název nového souboru např: SSBL1006. [Enter]
  3. Nevybereme žádný předdefinovaný závod a stiskneme [Esc].
  4. Z nabízených šablon zvolíme typ 4. = Area multipliers ( násobiče podle oblastí.) [Enter]
  5. Vyplníme značku, jméno, adresu.
  6. Multipliers count vyplníme O, nebo B. [Enter] (Jelikož se jedná o jednopásmový contest, nedá se rozlišit, zda počítáme násobiče jen jednou, nebo za každé pásmo.)
    • Points QSOs:
    • CW napíšeme 1 [Enter]
    • SSB napíšeme 1 [Enter]
    V tomto kroku zadáme 1 do obou módů. Zda bude závod CW nebo SSB se volí až na další stránce (okně). Tam také zakážeme mixed mode.
  7. Pts/mults: zadáme 0 [Enter] (Zadání nuly znamená počítání bodů a násobičů tak, jak je to běžné)
  8. Name of .MLT file: zadáme OKOM [Enter]. (soubor OKOM.MLT obsahuje seznam okresních znaků v OK a OM.)
    Poznámka: Nevadí, pokud by v souboru s násobiči (zde OKOM.MLT) nějaký okres chyběl. Po jeho zapsání během závodu nás program upozorní, že takový násobič nenašel a zeptá se zda ho přidat.
  9. Next page ? Y [Enter]
    Na další stránce (okně)

  1. Receive Serials Y/N ?......N........[Enter] (v závodě se nepředává pořadové číslo QSO)
  2. Mode........SSB.........[Enter]
  3. Are you operating mixed-mode ?.........N......[Enter]
    Hotovo !

Vytvoření TPL souboru.

Celý postup uvedený výše si můžeme zautomatizovat tím že si vytvoříme šablonu přímo na tento závod. Vytvoříme si nový soubor pojmenovaný např. QSSBL.TPL (soubory .TPL jsou vlastně šablony - textové soubory v kterých je popsáno vše, co jsme museli ručně zadat postupem výše uvedeným.) Zde je uveden příklad obsahu souboru QSSBL.TPL:
NAME        :SSB liga
-----------------------------------

TYPE        :4          'Contest Type must be first

MLTFILE     :OKOM       'Area reference file is OKOM.MLT

SERIALS     :N          'Receive Serials? - No

MULTSCOUNT  :O          'O - Mults count once

BONUSPOINTS :0          '0 for normal multipliers

POINTSSSB   :1          'SSB QSOs - 1 point

POINTSCW    :1          'CW QSOs - 1 point

MIXED       :N          'Mixed-mode is optional

MULTSBOTH   :N          'Mults do not count separately on both CW and SSB.

WORKBOTH    :N          'It's not OK to work the same station on both modes.

Corresponding Cabrillo Parameters
----------------------------------

CONTEST           :4  :4  : OKOM

Zde je možnost soubor si stáhnout (download), a uložit do adresáře SD.
Aby se nově přidaná šablona objevila v nabídce contestů po spuštění programu, je nutné ho ještě přidat do souboru TEMPLATE.TXT. Na konec seznamu (nebo kamkoli jinam) přidáme např. řádek:
SSB Liga       :QSSBL
Kde text před dvojtečkou se objeví v nabídce contestů, a text za dvojtečkou musí přesně odpovídat názvu souboru .TPL v kterém je definován příslušný závod.(Zde QSSBL.TPL)
Oba soubory, (stejně jako všechny soubory které nějak souvisejí s programem SD) musejí být přímo v adresáři SD, aby je program při spuštění našel.

ssbl1

Způsob, jak spustit program v tomto případě snad není potřeba detailně popisovat. Obrázek ukazuje jak se všechny údaje samy vyplní a my je pouze [Enter] potvrdíme.

ssbl2

Takto vypadá okno při zapisování QSO. V pravé části je seznam všech násobičů. Ty které již máme udělané se zobrazují zašedlé malým písmem. Pokud uděláme nějaký násobič, který se nevešel do okna vpravo nahoře, tak se toto okno na několik sekund zvětší a překryje okno s ratingem (Qsos per hour), jak je vidět na malém titulním obrázku.

Jediná nedokonalost je že v případě, že během závodu neuděláme žádné QSO s vlastním okresem, nebude tento násobič započítán. (V podmínkách závodu je, že náš vlastní okres můžeme započítat jako násobič i v případě že jsme jediní, kdo z okresu pracuje). V tom případě doplníme jeden násobičový bod dodatečně po závodě v programu SDCHECK.exe. Spustíme uvedený program a zadáme jméno souboru. Z nabídky vybereme volbu 2 - Edit .ALL file. V některém řádku s QSO (nejlépe hned v prvním) najedeme kurzorovými klávesami vpravo od písmene M a zapíšeme tam další M. Tím jsme u tohoto QSO vytvořili další násobič (jeden Area multiplier, druhý Country multiplier). Esc se vrátíme do Menu a volbou 10 - Quit program zavřeme. Pokud teď znovu spustíme program SD s tímto souborem, uvídíme že log již počítá s tímto násobičem navíc. Ještě připomínám, že toto nemusíme dělat (a ani nesmíme) pokud máme QSO s vlastním okresem. Pak by nám program počítal jeden násobič navíc.

Další usnadnění závodění:

Program SD umožňuje využít soubor s informacemi ke každé Call. Tento soubor má příponu .LST. Můžeme si tedy vytvořit např. soubor SSBL.LST v kterém máme seznam stanic, s kterými jsme pracovali v minulých kolech závodu a jako informaci tam mít okres z kterého stanice v minulosti pracovala. (případně třeba více okresů oddělených čárkou, nebo jméno operátora, nebo cokoli jiného až do délky 20 znaků). Funkce se aktivuje příkazem LOAD a program nás poté vyzve k zadání jména souboru.

Když potom do pole pro Call zapíšeme značku, v řádku pod ní se okamžitě objeví tyto zapsané informace. Vytvoření souborů .LST může být užitečné hlavně například pro závody, kde je za QSO s členem určitého klubu násobič, nebo více bodů. (např. VRK contest, ČAV contest apod.) Ze seznamu členů s členskými čísly si vytvoříme .LST soubor a při závodě jakmile zapíšeme značku stanice, okamžitě vidíme, že jde o člena včetně jeho členského čísla.

Stručně o struktuře souboru .LST
Každý řádek textu v souboru .LST je informací k jedné Call. Na začátku řádku musí být tedy Značka stanice (max. do délky 12 znaků) potom alespoň jedna mezera a dále informace až do délky 20 znaků.


Použití pro další závody

Nastavení pro SSB ligu se dá bez jakýchkoli úprav použít také pro A160m-SSB. Pro A160m-CW jenom při spuštění zvolíme CW místo SSB. Pro klíčování z počítače je také nutné nadefinovat si správné texty pod klávesami F1 až F8. S výhodou lze použít také funkci ESM popsanou v minulém článku. Také nezapomenout po spuštění programu přepnout na pásmo 160m.

KVPA:

Zcela analogicky, jako jsme vytvořili šablonu pro SSB ligu vytvoříme totéž pro KVPA. Pouze během prvního spuštění zadáme CW místo SSB a soubor OKOM.MLT nahradí jiný soubor, např. KVPA.MLT. Jelikož OK stanice v KVPA nepředávají okresní znak ale takzvaný "kód" složený z prvního písmene okr. města a dvou číslic PSČ, nelze použít soubor násobičů s okresními znaky. Logicky bude nutné vytvořit si i samostatný .LST soubor, pokud jej chceme používat. Zde je ke stažení konfigurační soubor a soubor s násobiči: (download). Pokud by někdo našel v KVPA.MLT nějaké chyby , ať mě na ně upozorní, abych je opravil.
Na konec textu (nebo kamkoli jinam) v souboru TEMPLATE.TXT se přidá řádek:
KVPA       :QKVPA
Tím se tento závod také objeví v nabídce předdefinovaných závodů při vytváření souboru.

Pokud chceme klíčovat TRX přes port z počítače, je také potřeba, stejně jako v A160m-CW upravit patřičně texty pod klávesami F1 až F8. Také je výhodné použít funkci ESM popsanou v minulém článku. Jinak zde platí vše, co bylo napsáno výše.

To by snad zatím mohlo stačit. Doufám že se brzy dostanu k tomu, abych popsal jak si poradit s některými dalšími oblíbenými závody.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.